Dzieci często cierpią z powodu alergii pokarmowych takich jak skaza białkowa. Wymaga ona odpowiedniego odżywiania. Jak karmić dziecko dotknięte tą przypadłością?
Skaza białkowa – uczulenie na białko
Skaza białkowa to rodzaj alergii pokarmowej, która głównie objawia się uczuleniem na mleko, jajka oraz inne produkty zawierające białko. Uczulenie dotyczy zwykle dzieci do 3 roku życia. Po tym okresie najczęściej mija. Na skazę białkową mają wpływ także inne alergie, szczególnie na pyłki czy roztocza kurzu domowego. Objawy występują na skórze i w układzie pokarmowym dziecka. Do najbardziej charakterystycznych należy wysypka, łuszczenie skóry, kolki, bóle brzucha, wymioty i zaparcia. Skaza białkowa wymaga stosowania odpowiedniej diety, która jest jednocześnie formą jej leczenia.
Dieta dziecka przy skazie białkowej
Podstawową zasadą w diecie przy skazie białkowej jest unikanie mleka krowiego oraz produktów, które je zawierają. W przypadku karmienia piersią, matka także musi wyeliminować z diety produkty zawierające białko. Oprócz wspomnianego mleka będą to jogurty, śmietana, masło, żółty ser, twaróg, cielęcina i ryby. Pokarm matki, która ściśle przestrzega diety bezmlecznej będzie dla dziecka dotkniętego alergią najbezpieczniejszy. Możemy także karmić dziecko mlekiem modyfikowanym. Na rynku dostępne są mieszanki, pozbawione białka oraz innych szkodliwych alergenów.
Jeśli nasz maluch jest nieco starszy i zaczynamy wprowadzać do jego jadłospisu nowe produkty, również musimy trzymać się pewnych zaleceń. Do przygotowania np. naleśników możemy użyć wody. Alternatywnym składnikiem może okazać się mleko sojowe bądź ryżowe, ale musimy pamiętać, ze każdy organizm inaczej reaguje, więc warto wcześniej skonsultować to z lekarzem. Marchewki czy jabłka, zastąpią zaś wszelkie ciasteczka, serki i jogurty. Uważne sprawdzanie składu produktów pomoże w komponowaniu właściwych produktów spożywczych. Białko mleka może znajdować się w wielu produktach, więc należy dokładnie czytać ich etykiety.
Dieta eliminacyjna powinna być stosowana przez około pół roku. Po tym okresie, możemy zacząć wprowadzać do jadłospisu dziecka produkty mleczne w niewielkich ilościach i oczywiście pod nadzorem lekarza.
Skaza białkowa zazwyczaj mija wraz z wiekiem dziecka. Stosowanie określonej diety przez pewien czas, pozwoli uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii pokarmowej. Zanim jednak rozpoczniemy dietę eliminacyjną, zasięgnijmy porady lekarza, który rozwieje wszelkie nasze wątpliwości i pomoże ustalić najlepszy dla dziecka jadłospis.