Silniejsze AZS u dzieci - dłuższa alergia na jajka i mleko?

Badania przeprowadzone zostały na grupie 500 dzieci w przedziale wiekowym 3 do 15 miesięcy. Młodzi pacjenci spełniali następujące warunki: posiadali udokumentowaną historię alergii na mleko lub jajka z pozytywnym wynikiem testu skórnego na te alergeny.

Drugą możliwość stanowiło umiarkowane albo ciężkie atopowe zapalenie skóry i pozytywny wynik testu skórnego na wspomniane alergeny.

Nasilenie egzemy było określone na początku dwuletniego badania i skategoryzowane w dwóch grupach – brak/słabe objawy i umiarkowane/ciężkie objawy. Natomiast uczulenie na mleko i jajka określano na podstawie historii klinicznej i IgE charakterystycznych dla pokarmów.

O czym świadczą wyniki?

W ciągu dwóch lat obserwacji 46% dzieci z grupy o słabych lub żadnych objawach atopowego zapalenia skóry wyrosło z uczulenia na mleko. W grupie o silniejszych objawach skórnych tylko 25% młodych pacjentów z czasem pozbyło się swojej alergii. Co ciekawe, zmniejszenie nasilenia egzemy nie wiązało się z rozwiązaniem problemu, jakim było mleko.

Wśród dzieci, które na początku doświadczenia znalazły się w grupie z umiarkowanymi i ciężkimi objawami, a w miarę upływu czasu ich symptomy znacznie osłabły tylko 19% wyrosło ze swojej alergii pokarmowej. Za to 32% spośród tych, które wciąż miały umiarkowane lub ciężkie objawy skórne pozbyły się uczulenia na mleko.

Uczuleni

jajko alergiaSpoglądając na wyniki alergii na jaja widać, że wyrosło z niej 39% dzieci z brakiem lub słabymi objawami egzemy i jedynie 21% spośród tych o silniejszych objawach skórnych. Razem ze zmianą z silnych na słabsze oznaki zmian na skórze 28% młodzieży wyrosło z tej alergii, a wśród tych, które dalej cierpiały na mocne objawy 22% pozbyło się uczulenia na jajka.

Prowadzący badania Robert A. Wood zaznaczył, że o ile już wcześniej podejrzewano, że naturalny przebieg alergii może być związany ze współistnieniem”atopowego zapalenia skóry, to żadne z badań tego nie potwierdziło.

Opisane przez naukowców wyniki mają pomóc pediatrom w opiece nad najmłodszymi pacjentami z alergiami pokarmowymi i egzemą oraz dać sprecyzować porady dla rodziców dotyczące przewidywanego przebiegu alergii ich dziecka na jajka lub mleko.
(BZ)

Źródło: aaaai.org