Serotonina
Pexels

Serotonina jest substancją niezbędną w ludzkim organizmie. Dlatego tak ważne jest, aby jej ilość była zawsze na odpowiednim poziomie. Zdarza się jednak, że organizm wytwarza jej zbyt mało. Warto zatem wiedzieć, jaką dokładnie funkcję pełni serotonina, czym objawia się jej niedobór oraz jak można sobie z tym radzić.

Czym jest serotonina?

Serotonina często potocznie określana jest hormonem szczęścia. Wydzielana jest w układzie pokarmowym oraz komórkach nerwowych w pniu mózgu. Działa antydepresyjnie oraz reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego. Powstaje w wyniku rozkładu tryptofanu, czyli aminokwasu egzogennego, który dostarczany jest do organizmu w formie pożywienia. Dlatego też zdecydowana większość serotoniny produkowana jest właśnie przez układ pokarmowy.

Jaką funkcję pełni serotonina w organizmie?

Serotonina pełni w ludzkim organizmie bardzo ważną funkcję. To właśnie bowiem ta substancja odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów. Serotonina wpływa m.in. na:

  • prawidłowe zasypianie,
  • dobre samopoczucie,
  • właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego,
  • odczuwanie potrzeb seksualnych,
  • przeciwdziałanie powstawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy,
  • funkcjonowanie macicy i oskrzeli,
  • krzepnięcie krwi.

Jakie są objawy niedoboru serotoniny?

Jak wspomniano na początku, zdarza się, że organizm produkuje zbyt mało tej substancji. W takim przypadku ma się do czynienia z niedoborem serotoniny. Głównym objawem takiego stanu rzeczy jest pogarszające się samopoczucie, co w konsekwencji doprowadzić może nawet do depresji. Pogarszający się nastój to nie jedyny objaw niedoboru serotoniny. Wskazać można tu jeszcze na bezsenność oraz rozdrażnienie, a nawet napady agresji. Częstym objawem jest również nadmierne objadanie się. Poza tym zbyt mała ilość serotoniny zaburza prawidłowe działanie wielu procesów w organizmie.

Jak radzić sobie z niedoborem serotoniny w organizmie?

Niedobór serotoniny bardzo często leczony jest w sposób farmakologiczny. Najczęściej stosuje się tu leki z grupy inhibitorów MAO oraz leki z grupy SSRI. Zadaniem tych leków jest zablokowanie wychwytu zwrotnego serotoniny. Innym sposobem radzenia sobie z niedoborem serotoniny w organizmie, bez korzystania ze środków farmakologicznych, jest zwiększenie poziomu tryptofanu. Jak wspomniano, jest to substancja dostarczana organizmowi w formie pożywienia. Co zatem warto spożywać? Na pewno ryby, a w szczególności halibuta. Dobrze, aby w codziennej duecie znalazły się również jajka, awokado oraz banany. Od czasu do czasu zjeść warto także czekoladę. W podniesieniu poziomu serotoniny pomaga także aktywność fizyczna, przynajmniej 30 minut dziennie. Nie jest tajemnicą, że na wzrost serotoniny w organizmie wpływa również aktywność seksualna. W tym przypadku możliwe jest zwiększenie poziomu serotoniny nawet o 200 procent!

Jak zatem widać, serotonina jest bardzo ważna dla normalnego funkcjonowania. Jej niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jej właściwy poziom w organizmie. Na szczęście nie trzeba tego robić wyłącznie za pomocą leków.