Dziwna, nie do końca zrozumiała nazwa sprawia, że wiele osób nie ma pojęcia, czym są, jedynie mgliście kojarząc, że muszą być to szkła o specjalistycznym przeznaczeniu. Soczewki multifokalne (zwane także progresywnymi: https://www.acuvue.pl/1-day-acuvue-moist-multifocal) to odpowiedź najnowszych osiągnięć w dziedzinie optyki na zapotrzebowanie osób po czterdziestym roku życia. Jak działają i dla kogo są przeznaczone?
Szkła progresywne zostały stworzone z myślą o prezbiopii (czyli starczowzroczności), przejawiającej się pogarszaniem widzenia z bliska, postępującym wraz z wiekiem. Gorsze widzenie z bliska nie jest chorobą, a efektem starzenia się narządów i układów. Wraz z wiekiem właściwie funkcjonowanie przychodzi ciału coraz trudniej; dotyczy to także oka, które traci zdolność do akomodacji (jest to umiejętność szybkiego dostosowywania ostrości do odległości oglądanego przedmiotu). Nie ma co się łudzić – prędzej czy później każdy z nas odczuje niedogodności związane z tą przypadłością.
Dlaczego soczewki multifokalne są tak innowacyjne? Dzięki podzieleniu soczewki oka na strefy o różnych ogniskowych umożliwiają doskonałe widzenie zarówno z bliska, z daleka oraz z odległości pośrednich. Dzięki temu skutecznie niwelują wszelkie problemy osób borykających się ze starczowzrocznością, przywracając im pełną swobodę i komfort funkcjonowania w codziennym życiu. Zalety takiego rozwiązania z pewnością doceni każdy, komu zdarzyło się w panice szukać okularów, bez których niemożliwe było odczytanie ważnej wiadomości lub stanąć przed wyborem: dobra ostrość widzenia czy wygoda? Dzięki szkłom progresywnym takie sytuacje nigdy więcej się nie powtórzą, a każda dojrzała osoba może być pełnią życia, wedle własnych planów, nie godząc się na kompromisy.
Tekst partnera
Cieszę się, że mam do dyspozycji nie tylko okulary, ale też soczewki do zadań specjalnych.