Temat alergii zahacza o choroby. Alergeny mogą powodować rozwój niektórych schorzeń. Jakie są rodzaje chorób alergicznych?
Rodzaje chorób alergicznych
Alergie to obecnie ważne zagadnienie w świecie medycyny i życiu wszystkich alergików. Różnorodność alergenów oraz zmieniający się klimat nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Nic dziwnego, że liczba osób uczulonych wciąż wzrasta. Wśród nich są dzieci i osoby dorosłe. Alergie przyczyniają się do rozwoju chorób, szczególnie jeśli nie są leczone. Rodzaj schorzenia jest zależny od typu alergenów. Wyróżniamy takie choroby alergiczne jak choroby skórne, choroby układu oddechowego czy te związane z trawieniem.
Skórne choroby alergiczne
Choroby skórne to jedna z największych grup schorzeń o podłożu alergicznym. Zaliczamy do nich atopowe zapalenie skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry czy różne typy pokrzywki. Skórne choroby alergiczne są trudne w leczeniu i bardzo dokuczliwe. Pojawiający się wyprysk oraz świąd trudno zwalczyć. Podrażniona skóra potrzebuje dużo czasu na regenerację, musi być także stale nawilżana i dokładnie pielęgnowana. Zabiegi bywają uciążliwe, szczególnie kiedy choroba objawia się na dużym obszarze ciała. Do chorób skórnych o podłożu alergicznym przyczynia się wiele czynników, wśród nich nie brakuje pokarmów takich jak mleko.
Choroby dróg oddechowych
Alergeny wziewne atakują drogi oddechowe. Wdychamy je wraz z powietrzem. Nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju chorób układu oddechowego. Jedną z nich jest astma oskrzelowa. Jest często diagnozowana u osób uczulonych na pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego. Chorobie towarzyszy świszczący oddech i problemy z oddychaniem. Astma może mieć różny przebieg. Bywają okresy spokojne jak i nagłe ataki astmy. Inna chorobą wziewną jest pyłkowica. To silne uczulenie na pyłki roślin, które są obecne w powietrzu. Do objawów choroby należy katar, kichanie, katar czy zapalenie spojówek.
Choroby układu pokarmowego
Do chorób pokarmowych, związanych z alergią kwalifikuje się alergia pokarmowa IgE-zależna. W takim przypadku bada się ilość przeciwciał IgE w surowicy krwi, osoby uczulonej. Najgroźniejszym objawem choroby jest wstrząs anafilaktyczny. Szereg objawów, pojawiających się w szybkim tempie może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet do śmierci.
Katarzyna Antos