Każdy z nas ma sprawdzone przepisy na świąteczne dania. Ale jak to w życiu bywa, w kuchni także zdarzają się wpadki, dlatego postanowiliśmy ruszyć z pomocą, by uratować bożonarodzeniowe przysmaki. Jakie triki możemy wykorzystać podczas przygotowań do świąt?
Triki kulinarne na świąteczne potrawy
Czasem wystarczy czegoś dodać, by nasze potrawy zyskały zupełnie nowego wyrazu i charakteru. Wigilijne dania są pyszne, ale w natłoku przygotowań możemy podwójnie posolić barszcz, czy zepsuć wywar na rybę w galarecie. Gdy nie ma czasu, by przygotowywać wszystko od początku, poratujmy się sprawdzonymi sposobami. Nasze świąteczne dania będą pyszne i nikt nawet nie pomyśli, że przytrafiła się nam kulinarna wpadka.
Bo zupa była za słona
Czerwony barszcz czy zupa grzybowa to flagowe, wigilijne dania, które już niedługo wylądują na stołach Polaków. Podczas gotowania, a w zasadzie przyprawiania zupy, zdarzyć się może jej przesolenie. Wystarczy wizyta w kuchni cioci czy babci, która doda łyżkę soli, wcześniej nie próbując zupy. Mamy na to ratunek! Dolewanie wody tylko zmieni smak zupy, dlatego wystarczy wrzucić do garnka surowego ziemniaka. Warzywo wyciągnie nadmiar soli i świąteczny barszcz czy grzybowa będą pyszne, jak co roku.
Niezły mamy bigos
Przypalony bigos może przydarzyć się nawet perfekcyjnej pani domu. Wystarczy chwila nieuwagi, by poczuć charakterystyczny zapach spalenizny. Ale wszystko da się uratować, nasz bigos nie musi wylądować w koszu na śmieci. Kapustę przekładamy do czystego naczynia, do którego dodajemy korek. Taki od wina sprawdzi się idealnie. Bigos gotujemy przez 15 minut, mieszając w garnku. Korek pozbawi go zapachu i smaku przypalonej kapusty.
Rybka lubi pływać
Ryba w galarecie to jedna z potraw, przygotowywanych na wieczerzę wigilijną. Karp po żydowsku jest podawany na słodko, w galarecie. Nasz wywar może być mętny, co nie będzie zbyt dobrze prezentować się na talerzu. Zwykle dzieje się tak, kiedy mięso wkładamy do już gotującej się wody, a powinniśmy od razu włożyć je do zimnej. Galareta będzie klarowna, jeśli dodamy do wywaru ubite białko i łyżkę octu. Całość gotujemy i przecedzamy przez gazę. Następnie rozrabiamy żelatynę i łączymy z czystym wywarem. Wtedy możemy zalewać naszą rybę czy inne mięso.
Posklejane pierogi i uszka
Pierogi z kapustą i grzybami oraz uszka to dania, na które czeka wiele osób. Niektórzy przygotowują je wcześniej i mrożą, gdyż tak jest praktyczniej i wygodniej. Tutaj może pojawić się problem posklejanych pierogów czy uszek. Rozwiązaniem jest polanie ich olejem tuż przed zamrożeniem. To samo roimy ze świeżo ugotowanymi pierogami. Nie skleją się i będzie je można swobodnie nałożyć na talerze. Po ugotowaniu, warto trzymać je w naczyniu, umieszczonym nad gorącą wodą, przez co nie będziemy musieli ich podgrzewać przed samym podaniem.
Katarzyna Antos