Rozstanie z partnerem to niezwykle dramatyczne wydarzenie w naszym życiu. Towarzyszy mu ogromny stres, który przewyższa jedynie śmierć rodziców. Zakończenie związku rzutuje na różne aspekty naszego życia. Może skutkować pogorszeniem sytuacji ekonomicznej, zmianą miejsca zamieszkania, lecz nie tylko. Rozstanie z partnerem a spadek samooceny – jak to wygląda w praktyce?
Spis treści:
- Dlaczego rozstanie z partnerem boli?
- Rozstanie z partnerem a spadek samooceny
- Zdrada partnera a spadek samooceny
- Spadek samooceny po rozstaniu z partnerem a strach przed samotnością
- Przemoc psychiczna wymierzona w pewność siebie
- Wysoka wrażliwość na krytyczne uwagi
Dlaczego rozstanie z partnerem boli?
Rozstanie z partnerem zazwyczaj generuje cierpienie. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy uczucie po prostu się wypaliło i czuliśmy, że ten krok zbliża się nieubłagalnie. W takiej sytuacji nie spotyka nas tak duży szok. Rozstaniu nie towarzyszą też silne emocje, choć nie zawsze stanowi to regułę. Wiele z nas bowiem czuje, iż poniosło życiową porażkę. Zastanawia się, czy istnieje miłość do końca życia i jak ją znaleźć.
Rozstanie z partnerem a spadek samooceny
Często jednak rozstanie z partnerem przebiega w dość burzliwych okolicznościach i w związku z tym generuje spadek samooceny. Jeśli to my zostałyśmy porzucone, często zastanawiamy się, czego nam zabrakło. Co spowodowało, że on postanowił nas zostawić. Spadek samooceny bywa przez nas przeżywany w różny sposób. Jedne kobiety biorą się za siebie, zapisują się na siłownię, kupują nowe ubrania, zmieniają fryzurę i uczą się makijażu. To niewątpliwie konstruktywne podejście do problemu. Jednak nie wszystkie dobrze sobie z nim radzimy, co skutkuje tym, że popadamy w depresję, jeszcze bardziej zaniedbujemy swój wygląd i zdrowie.
Zdrada partnera a spadek samooceny
Przyczyny rozstania różnią się między sobą. Czym innym jest wyparowanie uczucia, zaburzenie osobowości partnera, a czym innym zdrada. Ta najbardziej podkopuje pewność siebie i powoduje największy spadek samooceny. Gdy dowiadujemy się, że nasz facet przespał się z inną i to dla niej nas zostawił, czujemy się gorsze, mniej wartościowe i kobiece. Często dopiero z czasem dostrzegamy, że cierpiał on na lęk przed bliskości i każdy swój związek kończył w ten sam sposób.
Spadek samooceny po rozstaniu z partnerem a strach przed samotnością
Spadek samooceny po rozstaniu z partnerem często sprawia, iż w naszej głowie roi się od czarnych scenariuszy. Zakładamy, że nikogo już nie znajdziemy. Nikt nas nie pokocha, nikomu nie wpadniemy w oko, bo najlepsze lata życia poświęciłyśmy niewłaściwej osobie. Jeśli możemy liczyć na wsparcie otoczenia, z czasem przestaniemy tak postrzegać zaistniałą sytuację. Stwierdzimy, że on na nas nie zasługiwał i stać nas na lepszego partnera, który zaoszczędzi nam cierpienia. Z czasem dostrzegamy też, ile wad miał nasz partner. Np. nigdy nam w niczym nie pomagał, często krytykował, stosował przemoc psychiczną etc. W gruncie rzeczy rozstanie z partnerem toksycznym może okazać się dla nas prawdziwym błogosławieństwem od losu, darem niebios.
Przemoc psychiczna wymierzona w pewność siebie
Toksyczny związek często jest przesiąknięty przemocą psychiczną. On może flirtować z innymi, aby cię zdenerwować, krytykować twój wygląd, kompetencje zawodowe etc. Wszystko to generuje spadek samooceny. Toksyczny mężczyzna celowo postępuje w ten sposób. Obniżając twoją wartość, podnosi własną samoocenę. Niestety nie wszyscy potrafią pracować nad nią w zdrowy sposób.
Wysoka wrażliwość na krytyczne uwagi
Rozstanie z partnerem niewątpliwie zwiększa naszą wrażliwość, w tym na krytyczne uwagi otoczenia. Wystarczy, że ktoś coś palnie w nieprzemyślany sposób, nie zna się na problemie, a nas skrytykuje, byśmy poczuły się niewiele warte. Spadek samooceny to poważny problem, który może prowadzić nawet do depresji. Jeśli czujesz, że twój eks mocno podkopał twoje poczucie własnej wartości, nie wstydź się skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Specjalista ma za zadanie pomóc ci przejść przez ten trudny czas i zwrócić uwagę na problemy, których wcześniej nie dostrzegałaś. On ich nie rozwiąże dla ciebie, ale poprzez właściwe pytania pokaże ci, że twój były partner krytykował cię po to, aby zyskać nad tobą przewagę. Inni ludzie też często to praktykują, warto zatem spojrzeć na siebie obiektywnie. Poczucie własnej wartości należy osadzić w sobie i uniezależnić je od opinii innych osób.