Sytuacja dotycząca zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest powodem do niepokoju. Alarm smogowy wciąż nie dostarcza nam optymistycznych danych. Każdy z nas może choć w niewielkim stopniu przyczynić się do poprawy stanu powietrza, którym oddychamy i naszego otoczenia. Rośliny, które chronią przed smogiem, mogą umożliwić nam to zadanie. Które z nich najskuteczniej oczyszczają powietrze?
Ochrona przed smogiem
Polska jest najbardziej zanieczyszczonym państwem w Europie. Została nawet nazwana 'Europejską stolicą smogu”. Na niechlubny tytuł zapracowaliśmy sobie sami. Za kilka a nawet kilkanaście razy przekroczone normy odpowiedzialne są spaliny oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Brak opadów spowodował bardzo wysokie wskaźniki smogu w naszym kraju, przez co odwołano zajęcia szkolne w niektórych miastach i zalecano pozostanie w domach. Sezon grzewczy nie sprzyja czystemu powietrzu. Palimy w piecach starego typu, często czym popadnie, co wpływa na naszą atmosferę i jej zanieczyszczenie. Spaliny, kurz oraz wszelkie pyły tworzą smog, który po przedostaniu się do układu oddechowego, może wpływać na nasze zdrowie, zwłaszcza astmatyków czy osób z alergią. Czynnikiem, który korzystnie oddziałuje na stan powietrza jest roślinność. Jak wiemy, rośliny produkują tlen, który niezbędny jest do oddychania. Pobierają dwutlenek węgla a wydają nam tlen, więc działają niczym filtr. Które z roślin warto sadzić i hodować w swoim otoczeniu?
Chamedora wytworna – Chamedorea elegans
Inaczej zwana palma koralowa jest doniczkową rośliną zieloną. Zdecydowanie woli pomieszczenia, gdzie nie panuje zbyt ciepła temperatura powietrza. Może zakwitać o różnych porach roku, wypuszczając pędy z żółtymi kwiatostanami. Rośnie dość wolno i nie lubi zbytniego nasłonecznienia. Warto zapewnić jej trochę przestrzeni, by mogła swobodnie rosnąć i pięknie się rozwijać.
Bluszcz pospolity – Hedera helix
Pnącza, takie jak bluszcz nadają się nie tylko na elewacje budynków czy ogrodzenia. Możemy hodować je również jako rośliny doniczkowe. Wielkim plusem jest fakt, iż to roślina wiecznie zielona, więc przez cały rok prezentuje się ładnie. Doskonale ozdobi nasze wnętrza, ale należy uważać na saponiny, trujące substancje, które wytwarza. Lepiej zrezygnować z bluszczu, jeśli w domu mamy małe dzieci czy zwierzęta.
Anturium – Anthurium
Elementy egzotyki możemy przemycić do wnętrz w postaci Anturium. To jedne z najbardziej popularnych kwiatów tropikalnych. Jest to efektowna roślina, choć wymagająca w uprawie. Potrzebuje stałej temperatury. Nie lubi przeciągów i zbyt suchego powietrza, więc najlepiej trzymać ją z dala od kaloryferów. W kwiaciarniach dostępne są różne odmiany Anturium, jednak ta z czerwonym zabarwieniem jest najbardziej rozpoznawalna.
Skrzydłokwiat – Spathiphyllum
Skrzydłokwiat to równie popularna roślina, która wyróżnia się białymi kwiatami. Pochodzi z Ameryki i uwielbia wilgotne warunki. Nie można więc zapominać o jej podlewaniu. Półcień na parapecie będzie najlepszym miejscem dla rozwoju tej rośliny. Latem warto zraszać wodą skrzydłokwiat, by nie stracił swojego pięknego wyglądu.
Gerbera Jamesona – Gerbera jamesonii
Gerbery są wrażliwe, bardzo łatwo doprowadzić do ich wyschnięcia. Odpowiednio pielęgnowana odwdzięczy się barwnymi kwiatami. Gerbera Jamesona nie przepada też za zbyt mokrym podłożem, więc z podlewaniem należy obchodzić się ostrożnie. Najlepiej trzymać ją w dość widnym miejscu.
Katarzyna Antos