Emolienty, czyli wspieramy skórę atopową od zewnątrz
W przypadku osób zmagających się z AZS ważne jest kompleksowe postępowanie. Probiotyki działają od wewnątrz na przyczyny alergii, natomiast emolienty łagodzą zewnętrzne objawy AZS.
U osób ze skórą atopową obserwuje się defekt warstwy hydrolipidowej, który przyczynia się do przeznaskórkowej utraty wody. W rezultacie skóra staje się sucha i pojawia się uporczywy świąd, który prowokuje chorego do drapania, co z kolei sprzyja nadkażeniom bakteryjnym.
Osoby ze skórą atopową powinny cały czas, niezależnie od przebiegu choroby (zaostrzenie, remisja), korzystać z emolientów, czyli preparatów o działaniu natłuszczającym. Pozostawiają one na skórze ochronny film, który ogranicza przeznaskórkową utratę wody i tym samym wykazuje pośrednie działanie nawilżające.
Emolienty Latopic® jako jedyne na rynku zawierają metabolity bakterii Lactobacillus, które w naturalny sposób działają przeciwdrobnoustrojowo, ograniczając rozwój Staphylococcus aureus u osób z AZS. Specyfiki swoje działanie przeciwświądowe zawdzięczają dwóm składnikom: polidokanolowi oraz kompleksowi przeciwświądowemu (wosk z ziaren jęczmienia, olej arganowy i ekstrakt z masła shea). Emolienty Latopic® skutecznie nawilżają, natłuszczają i odżywiają skórę, chronią ją przed utratą wody oraz uzupełniają lipidy międzykomórkowe dzięki składnikom takim jak olej z nasion bawełny, masło shea, oliwa z oliwek, olej canola, lanolina, alantoina, olej parafinowy, witamina E i trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego.
W skład specjalistycznej linii emolientów Latopic® wchodzą następujące produkty: krem do twarzy i ciała, emulsja do ciała oraz emulsja do kąpieli.
Więcej informacji na temat preparatów Latopic® znajdziesz na stronie internetowej www.latopic.pl
Bibliografia
- Cukrowska B., Ceregra A., Rosiak I., Klewicka E., Sliżewska K., Motyl I., Libudzisz Z., Wpływ probiotycznych szczepów Lactobacillus casei i paracasei na przebieg kliniczny wyprysku atopowego u dzieci z alergią pokarmową na białko mleka krowiego, Pediatria współczesna, 2008, 10,2.
- Isolauri E., Probiotics in human disease, J. Clin.Nutr,. 2001, 73, 1142S-1146S
- Robinson F., Alergia pokarmowa, Brytyjska Fundacja ds. Żywienia, 2011, pttz.org/raporty/alergia_pok.doc
- Silny W., Czarnecka-Operacz M., Gliński W., Samochocki Z., Jenerowicz D., Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 365–383
- Teresiak E., Czarnecka-Operacz M., Jenerowicz D., Wpływ nasilenia stanu zapalnego skóry na jakość życia rodzinnego chorych na atopowe zapalenie skóry, Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 6: 249–257
- Von Mutius E., Allergies, infections and the hygiene hipotesis-the epidemiological evidence, Immunobiology, 2007, 212, 433-9,