rodzaje ukąszeń

W sezonie wiosennym zacznie więcej czas spędzamy na świeżym powietrzu. Jesteśmy narażeni na owady i ich ukąszenia. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i pomóc sobie lub dziecku. Niektóre z nich mogą wywołać reakcje alergiczne. Jakie są rodzaje ukąszeń?

Niepokojące bzyczenie

Owady krążące nad naszymi głowami podczas rodzinnego grilla u jednych wywołują strach, a przez innych są ignorowane. Przeszkadzają, próbują dostać się do słodkich napojów czy ciasta, a rozdrażnione mogą ukąsić, co niekiedy bywa bolesne. Owady takie jak pszczoły są elementem naszego ekosystemu, przez co są nam potrzebne. Bez nich moglibyśmy zapomnieć o pysznym i zdrowym miodzie. Inne owady, takie jak komary czy meszki skutecznie psują wiosenny nastrój. Utrapieniem są także kleszcze, które z roku na rok coraz wcześniej atakują ludzi i zwierzęta. Ukąszenia owadów możemy zaobserwować często dopiero podczas kąpieli, jak wrócimy z łona natury. Skóra piecze, swędzi, jest zaczerwieniona, a my zastanawiamy się nad przyczyną naszych dolegliwości. Jak prawidłowo rozpoznać ukąszenia?

Pszczoły i osy

Najbardziej obawiamy się użądleń. W skrajnych przypadkach, przy uczuleniu na jad owadów błonoskrzydłych, może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Zaburzenia oddychania, omdlenia, spadek ciśnienia tętniczego krwi, obrzęk – to typowe oznaki anafilaksji, która szczególnie groźna jest w przypadku najmłodszych. Może prowadzić do zgonu pacjenta, jeśli w szybkim czasie nie zostanie udzielona mu prawidłowa pomoc. Przy wstrząsie podaje się domięśniowo adrenalinę. Użądlenie przez osę czy pszczołę zostawia na skórze charakterystyczny okrągły ślad w formie czerwonej otoczki i jasnego środka. Zawsze należy sprawdzić, czy owad nie pozostawił w skórze żądła. Wówczas żądło usuwamy. Podczas ataku pszczół czy os może dojść do wielu użądleń. Duża ilość jadu w organizmie człowieka wywołuje wtedy takie objawy jak nudności czy zawroty głowy, co powinno skłonić nas do wizyty u lekarza.

Komary

Każdy z nas kojarzy charakterystyczne bzyczenie komarów, które potrafi wyprowadzić z równowagi. Komary bardzo lubią tereny wodne, więc spotkamy je przy rzekach czy jeziorach, ale w mieście także czują się dobrze. Po ukąszeniu komarów, na skórze widoczny jest zaczerwieniony ślad, ale to świąd jest najbardziej irytującym objawem. Swędząca skóra zachęca do drapania, a to z kolei prowadzi do powstawania ran i wydłuża okres gojenia. Komary przenoszą groźne choroby, choć dotyczy to zwykle owadów występujących w krajach egzotycznych. Jednak warto zabezpieczyć skórę i ubrania środkiem przeciw tym owadom, szczególnie jeśli wybieramy się na działkę czy nad wodę.

Kleszcze

owadySpośród wymienionych owadów, to kleszcze są najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przenoszą chorobę o nazwie borelioza i mogą wywołać odkleszczowe zapalenie mózgu. Pasożyty czają się na terenach zielonych, dlatego ważne jest, by po każdy spacerze czy zabawie na trawie lub w lesie dokładnie oglądać ciało. Kleszcze mogą wbić się za uszami, w pachwiny, w okolicy skóry głowy, praktycznie w każde miejsce naszego ciała, więc tym bardziej bądźmy czujni. Owady usuwamy za pomocą pęsety, co możemy zrobić samodzielnie lub na pogotowiu. Nawet kilka dni czy tygodniu po usunięciu kleszcza, można zaobserwować niepokojące objawy, szczególnie wędrujący rumień czy dreszcze. Wtedy bezzwłocznie należy udać się do lekarza, w celu wykonania badań i ustaleniu właściwego leczenia.

Katarzyna Antos