Testy śródskórne
Czasem przeprowadza się testy śródskórne. Polegają one na podskórnym podaniu roztworu z potencjalnym alergenem. To badanie wykonuje się wówczas, gdy wynik testu punktowego nie jest jednoznaczny. Specjalista, który korzysta z tej techniki diagnostycznej, używa roztworu, w którym stężenie alergenu jest tysiąckrotnie mniejsze niż w teście punktowym.
Test płatkowy
Wykonuje się go u osób, które skarżą się na objawy charakterystyczne dla alergii kontaktowej. Substancja o działaniu uczulającym styka się ze skórą i tym samym przyczynia się do wystąpienia niepożądanych reakcji. W diagnostyce alergii kontaktowych ogromną rolę odgrywają testy płatkowe. Ta metoda sprowadza się do umieszczenia na plecach plastra nasączonego potencjalnym alergenem. Wyniki odczytuje się po 48 godzinach.
Alergiczne testy prowokacyjne
Test prowokacyjny przeprowadza się w celu potwierdzenia alergii. Polega on na bezpośrednim podaniu alergenu drogą doustną lub donosową. Rzadko korzysta się z tej metody diagnostycznej, ponieważ podczas testu może pojawić się gwałtowna reakcja ze strony organizmu.
Poddając się testom alergicznym, możemy rozpoznać przyczynę alergii. Unikając wroga, redukujemy ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji do minimum.
Sabina Sosnowska