Rok 2017 jest pełen zmian w systemie edukacji. Przed nami kolejne, które z pewnością najbardziej zainteresują nauczycieli. Co jeszcze przynosi nam reforma edukacji? Co się zmieni?
Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych
Ponoć nauczyciele wyczekiwali tej ustawy. Tak przynajmniej broni się polski rząd. Wraz z ustawą zmieniają się przepisy dotyczące przyznawania dotacji samorządom. Wprowadzone zmiany mają ułatwić rozliczanie dotacji, co z pewnością docenią szkoły oraz całe samorządy. Zwiększa się także szansa na ich otrzymanie. Mniej zamożne gminy będą mogły starać się o większe pieniądze na stypendia i zasiłki dla uczniów. Takie wsparcie finansowe jest potrzebne, szczególnie dla mniej sytuowanych i zdolnych uczniów.
Zmiany w Karcie Nauczyciela
Ustawa obejmuje także zmiany w Karcie Nauczyciela, co budzi wątpliwości niektórych przedstawicieli partii. Krytykowana jest ocena moralności nauczyciela. Zdaniem polityków to niedopuszczalne kryterium, które nie powinno być brane pod uwagę. Inne kwestie to wydłużenie ścieżki awansu nauczyciela. Dotychczas liczyła ona 10 lat. Teraz zostaje wydłużona do lat 15. Przy awansie nauczyciela będzie brana pod uwagę w szczególności jakość pracy, a nie sam jej staż. Wszyscy nauczyciele będą poddawani ocenie co trzy lata. Osoby, które wyróżnią się w sposób szczególny swoja pracą, będą mogły liczyć na gratyfikację finansową. Tylko dyplomowany nauczyciel będzie mógł otrzymać takie wyróżnienie, wynoszące 16 % kwoty bazowej, którą wskazuje ustawa. Zgodnie z ustawą, pierwsze tego typu dodatki byłby wypłacane dopiero w 2020 roku.
Nowe miejsca pracy dla nauczycieli
Po likwidacji gimnazjów skarżono się na liczne zwolnienia nauczycieli czy konieczność przekwalifikowania się. Rząd tłumaczył sytuację niżem demograficznym. Teraz z kolei zapewnia, że wprowadzenie zmian wymusza pojawienie się nowych miejsc pracy. Po reformie może ich być nawet ponad 11 tysięcy. Dane te są oparte na podstawie systemu, na którym pracują dyrektorzy szkół. Jest więc szansa, że zwolnieni wcześniej nauczyciele, ponownie znajdą pracę w szkolnictwie.
Co dalej z reformą? O tym przekonamy się już wkrótce. Teraz pozostaje nam śledzić efekty zmian, które miejmy nadzieję, okażą się owoce zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.
Katarzyna Antos