Reakcje alergiczne na niesterydowe leki przeciwzapalne

Często pogorszenie samopoczucia, kładziemy na karb choroby, tymczasem możemy mieć do czynienia z reakcją alergiczną na lek. A może nagły atak kataru nie jest spowodowany chorobą?

Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to nie tylko aspiryna, ale szereg leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, poza kortykosteroidowymi. To m.in. kwas salicylowy i salicylany, ibuprofen czy ketoprofen. Leki te powodują ok. 25% niepożądanych reakcji polekowych, nie tylko immunologicznych – od astmy po zapalenie jelit i zmiany w płucach.

NLPZ mogą wywołać:

  • reakcje ostre – które pojawiają się w ciągu kilku minut do kilku godzin od kontaktu z lekiem
  • reakcje opóźnione – po ponad 24 godzinach

Reakcje alergiczne na niesterydowe leki przeciwzapalne

Wśród reakcji ostrych występuje astma i nieżyt nosa, szczególnie u pacjentów z problemami wziewnymi, polipami nosa i przewlekłym zapaleniem zatok (tzw. astma aspirynowa); także pokrzywka czy obrzęk naczynioruchowy – głównie u pacjentów z tzw. pokrzywką aspirynową) lub pokrzywka czy obrzęk związany z reakcją anafilaktyczną.

Reakcje opóźnione to zazwyczaj zmiany skórne – od wyprysku, zmian plamisto-grudkowych, kontaktowego zapalenia skóry lub narządowe – w płucach lub nerkach (zapalenie nerek).

Jak zdiagnozować reakcję alergiczną

Reakcja alergiczna wywołana przez leki przeciwzapalne łatwo może zostać wzięta za objaw choroby. Nie wystarczy obserwacja swoich reakcji po odstawieniu leków – poprawa stanu zdrowia może wynikać z przyczyn naturalnych.

Przy astmie czy pokrzywce aspirynowej stosuje się doustny test prowokacyjny z aspiryną. Jak dotąd testy in vitro (w warunkach laboratoryjnych, na próbkach pobranych od pacjenta) nie znalazły w tym przypadku zastosowania.

Rozpoznanie reakcji opóźnionych opiera się głównie na obserwacji typowej morfologii zmian skórnych. W pewnych przypadkach pomocne mogą być testy skórne – naskórkowe lub śródskórne.
CN

Źródło – XI Konferencja ALERGIA ASTMA IMMUNOLOGIA KLINICZNA ŁÓDŹ 2011/ G. Bochenek, Kat. Chorób Wewnętrznych UJ CM w Krakowie