Uciążliwy pyłek pszenicy
Alergia na pyłki jest sezonowa, ale za to bardzo dokuczliwa. Towarzyszy jej katar, zapalenie spojówek, zmęczenie i ból głowy. Chory może być uczulony na pyłek jednej lub kilku roślin.
Do najbardziej uczulających należą pyłki traw i zbóż, a wśród nich pszenica.
Pszenica pyli długo – od maja do sierpnia. Jej pyłek jest lekki i bardzo lotny. Na dodatek jest ona najpopularniejszym i najczęściej uprawianym zbożem, właściwie na całym świecie. Wszędzie tam, gdzie panuje umiarkowany klimat. Trudno przed nią uciec.
Uprawia się kilkadziesiąt odmian tego zboża
W Polsce są to:
- pszenica orkisz,
- polska,
- płaskurka,
- zwyczajna,
- samopsza,
- szorstka.
Ponieważ w okresie pylenia pyłek pszenicy jest właściwie wszechobecny, najrozsądniej chyba byłoby odczulić swój organizm.
Można też ewentualnie, jeśli tylko mamy taką możliwość, wyjechać na czas pylenia nad morze lub wysoko w góry, gdzie stężenie pyłku jest mniejsze.
Objawy uczulenia
Te mogą być różnorakie. Od najczęstszych, możnaby powiedzieć niewinnych, wymienionych już wcześniej, po bardzo poważne. Astma oskrzelowa, spastyczne zapalenie oskrzeli, może wystąpić obrzęk Quinkiego.
Nie ma więc żartów i najlepiej w razie jakichkolwiek podejrzeń natychmiast udać się do specjalisty alergologa.
Mam pytanie w ktorym momenci wzrostu zaczyna pylic? naierw sa kielki pozniej pojawia sie taka typowa trawa. Czy taka trawa miedzy 10-16 cm juz pyli? bede wdzieczna za odp, to bardzo wazna informacja dla. mnie
Wysokość trawy nie jest najważniejsza. Ta często różni się wysokością w zależności od warunków, w jakich rośnie. Uboga gleba, niedobór wody sprawiają, że osiąga mniejsze rozmiary. Trawy zaczynają pylić w kwietniu. Warto regularnie śledzić komunikaty, które pojawiają się w prognozie pogody. Wiele stacji prezentuje informacje dla alergików dotyczące pylenia poszczególnych roślin w różnych rejonach Polski.