Psychoterapia w leczeniu niepłodności
Kelly Sikkema z unsplash

Wiele par bezskutecznie stara się o dziecko. Niepłodność stanowi coraz częściej spotykany problem. Czasem istnieją konkretne przyczyny natury medycznej, które uniemożliwiają poczęcie. Zdarza się, że trudno je wskazać. Teoretycznie biologia nie stoi na przeszkodzie prokreacji. Niezależnie od tego, jakie podłoże ma niepłodność, rodzi trudne emocje. Niekiedy prowadzi do sporów, które kładą się cieniem na relacji. Rozstanie z partnerem staje się realną perspektywą, choć wcześniej nic go nie zapowiadało. Dużo łatwiej przetrwać trudne chwile, korzystając z profesjonalnego wsparcia. Jaką rolę odgrywa psychoterapia w leczeniu niepłodności?

 

Spis treści:

  1. Poczucie wadliwości a niepłodność
  2. Potrzeba posiadania biologicznego potomka
  3. Rozstanie z partnerem z powodu niepłodności
  4. Niepłodność – dlaczego tak trudno zaakceptować diagnozę?
  5. Starania o dziecko – dlaczego podporządkowujemy im swoje życie?
  6. Jakie problemy w związku generuje niepłodność?
  7. Nieporozumienia w związku i oddalenie emocjonalne
  8. Psychoterapia w leczeniu niepłodności – kiedy warto z niej skorzystać?

Poczucie wadliwości a niepłodność

Niepłodność to słowo, które dla wielu par brzmi jak wyrok. Kiedy bardzo pragniemy zostać rodzicami, trudno nam zaakceptować, że pojawiły się ku temu przeszkody. Myślimy o sobie: jestem wybrakowana/jestem wybrakowany. Dlaczego akurat mnie przytrafił się taki problem? Inne kobiety zachodzą w ciążę/inni mężczyźni potrafią spłodzić dziecko. Co takiego zrobiłam/zrobiłem, że nie mogę zaznać przyjemności płynącej z rodzicielstwa? Początkowo bardzo trudno pogodzić się z diagnozą lekarza i własną niepłodnością.

Potrzeba posiadania biologicznego potomka

Choć istnieją różne scenariusze, możemy adoptować dziecko, zostać rodziną zastępczą itp., to wiele par pragnie mieć własnego potomka. Liczy się dla nich pokrewieństwo i więzy krwi. Im większą sztywność myślenia wykazujemy i mocniej fokusujemy się na konkretnym celu, który jest trudny do osiągnięcia, tym większy dyskomfort odczuwamy. Presja, jaką sami sobie narzucamy, zaczyna nas przytłaczać. Wywołuje objawy psychosomatyczne i prowadzi do depresji. Odbiera radość z życia i chwil spędzanych z partnerem. Gdy mocno do czegoś dążymy, wzrasta poziom stresu. Kortyzol, adrenalina i noradrenalina udaremniają nasze starania o dziecko. Wysyłają bowiem sygnał, że to nie jest dobry czas na poczęcie i rodzicielstwo.

Rozstanie z partnerem z powodu niepłodności

Niepłodność stanowi ogromne wyzwanie dla każdej pary. Nawet udane małżeństwa rozpadają się z jej powodu. To normalne, że boimy się odejścia partnera. Zdarza się bowiem, że pragnienie rodzicielstwa jest takie silne, że przysłania inne potrzeby i cele życiowe. Niektórzy uważają, że lepiej się rozstać i założyć rodzinę z kimś innym, kto nie cierpi na problemy z płodnością. Zazwyczaj instynkt macierzyński okazuje się silniejszy niż tacierzyński, choć nie jest to regułą.

Niepłodność – dlaczego tak trudno zaakceptować diagnozę?

Niekiedy nie potrafimy pogodzić się z diagnozą. Chcemy wyprzeć to, co powiedział nam lekarz. Mówimy partnerce/partnerowi: to z tobą jest coś nie tak i od niej/niego odchodzimy. Wchodzimy w kolejne związki i z kolejnymi osobami trafiamy do kliniki leczenia niepłodności. Liczymy, że gdy trafimy na odpowiednią partnerkę/odpowiedniego partnera, problem sam się rozwiąże. Zostaniemy rodzicami na przekór diagnozom lekarzy.

Starania o dziecko – dlaczego podporządkowujemy im swoje życie?

Zdarza się, że podporządkowujemy całe życie swoim staraniom o dziecko. Współżyjemy intensywnie w te dni, gdy spodziewamy się owulacji. Nie czerpiemy już żadnej radości z seksu, ponieważ traktujemy się przedmiotowo. Przypominamy partnerów biznesowych, którzy dążą do realizacji wyznaczonego celu. Ponadto nasze rozmowy koncentrują się na problemach z płodnością. Zastanawiamy się, jakich lekarzy możemy odwiedzić, gdzie spróbować poddać się procedurze in vitro. Brakuje nam czasu i przestrzeni na bliskościowe rozmowy. Nie wzmacniamy łączącej nas więzi.

Jakie problemy w związku generuje niepłodność?

Niepłodność nierzadko pociąga za sobą oddalenie emocjonalne. Mieszkamy pod wspólnym dachem, z zegarkiem w ręku uprawiamy seks, odkładamy pieniądze na in vitro, ale nie czujemy już tego co dawniej. Nie rozmawiamy o swoich emocjach i potrzebach. Zakładamy, że drugiej stronie, podobnie jak nam, zależy na tym samym. Nie myślimy nawet o tym, że starania o dziecko eksploatują nadmiernie naszego partnera/naszą partnerkę. On/ona chciałby/chciałaby już przestać. Rozważa adopcję, ponieważ pogodził/pogodziła się z zaistniałym problemem.

Nieporozumienia w związku i oddalenie emocjonalne

Problemy z płodnością często prowadzą do nieporozumień w związku. Ona chce rozmawiać o emocjach, on ucieka w pracę. Kieruje nim poczucie sprawczości. Zarabiając pieniądze, udowadnia jej, że jest do czegoś potrzebny. Pozyskuje też środki finansowe na leczenie niepłodności, które stanowi drogą procedurę.

Psychoterapia w leczeniu niepłodności – kiedy warto z niej skorzystać?

Psychoterapia w leczeniu niepłodności pomaga nam uporać się z trudnymi emocjami. Pokazuje, że na wspólnym dziecku nie kończy się życie. Szczęście wciąż pozostaje w zasięgu naszych możliwości, warto je na nowo zdefiniować. Psychoterapia w leczeniu niepłodności pomaga dostrzec rozwiązania alternatywne. Skłania partnerów do rozważenia in vitro, adopcji itp. Pokazuje, że możemy matkować/ojcować światu na różne sposoby, np. udzielając się w fundacjach adresujących pomoc do osób małoletnich. Terapia w leczeniu niepłodności stwarza bezpieczną przestrzeń do rozmowy i porozumienia. Podczas niej przepracowujemy problemy w związku. Otwieramy się na drugą osobę. Gabinet psychoterapeuty opuszczamy, posiadając cenne narzędzia komunikacyjne i lepiej rozwiniętą empatię. Warto rozważyć specjalistyczną pomoc, gdy starania o dziecko nas przytłaczają i oddalają od siebie.

Magdalena Kukurowska – copywriterka psychologiczna i modowa. Pilnie śledzi publikacje naukowe i pokazy nowych kolekcji, a zdobytą wiedzą dzieli się z czytelnikami.

Bibliografia:

  1. Bidzan M.; Niepłodność w ujęciu bio-psycho-społecznym; Oficyna Wydawnicza Impuls, 2010
  2. Pawelec B., Pabian W.; Niepłodność; Smak Słowa, 2012