Kwitnące chwasty a alergia
Czasem alergia daje o sobie znać w środku lata. Do wystąpienia niepożądanych dolegliwości przyczyniają się kwitnące chwasty. Ogromne niebezpieczeństwo niosą ze sobą pyłki roślin, których nasiona przenosi wiatr. Zdarza się, iż pyłki pokonują kilkadziesiąt kilometrów. Z kolei rośliny o barwnych, pachnących kwiatach stanowią mniejsze zagrożenie. Ich walory przyciągają owady, które zapylają kwiaty. W związku z tym tego typu rośliny nie muszą wytwarzać dużej ilości pyłku. Z przeprowadzonych badań wynika, iż kwiaty uczulają osoby, które mają z nimi bezpośredni kontakt.
Pyłkowice
Mianem pyłkowic określamy choroby wywołane przez pyłki roślin. W związku z tym, iż nos jest pierwszym odcinkiem układu oddechowego, reakcje alergiczne często przyjmują postać kataru. Jeśli przez lata nie leczymy kataru, może dojść do długotrwałej niedrożności nosa. W sytuacji, gdy miejscowe mechanizmy obronne ulegają destrukcji, alergen atakuje oskrzela. Osoby, które oddychają przez usta, pozwalają pyłkom wniknąć do oskrzeli. W następstwie opisanych wydarzeń może pojawić się astma o podłożu alergicznym.
Katar sezonowy a grzyby pleśniowe
Zdarza się, iż katar sezonowy wywołują grzyby pleśniowe, bytujące w glebie. U osób, które borykają się z tą przypadłością, objawy występują przez cały rok za wyjątkiem mrozów. Roztopom towarzyszy nawrót kataru.
Katar sezonowy może mieć różne podłoże. Niestety, często bywa mylony ze zwykłym przeziębieniem. Osoby, u których dolegliwości nie ustępują, powinny wykonać testy alergiczne.