Katar alergiczny
Katar, który towarzyszy przeziębieniu, rozwija się stopniowo i trwa 5-7 dni. Jednocześnie pojawia się gorączka, ból gardła i kaszel. W przypadku kataru alergicznego sytuacja wygląda zgoła inaczej. Ta dolegliwość pojawia się niespodziewanie i trwa, dopóki mamy kontakt z alergenem. Jednocześnie charakteryzuje się cyklicznym przebiegiem. Katar sienny pojawia się co roku o tej samej porze. Wydzielina, która wydostaje się z nosa, jest wodnista. Osoby, które zmagają się z alergią na pyłki roślin, często borykają się z zapaleniem spojówek.
Pierwsza pomoc
W związku z tym, iż na wizytę u alergologa musimy się zapisać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, warto sięgnąć po leki antyhistaminowe dostępne bez recepty. Te występują w kilku formach: tabletek, syropów, aerozolu do nosa czy kropli do oczu. „Ich działanie opiera się na substancjach, które hamują syntezę histaminy, która odpowiada za odczyny alergiczne*. Z leków antyhistaminowych korzystamy tak długo, aż nie ustąpią objawy alergii.
Leki na receptę
Specyfiki, które przepisuje lekarz, zazwyczaj charakteryzują się wyższym stężeniem substancji, która blokuje syntezę histaminy. W przypadku długo utrzymujących się stanów zapalnych, podaje się leki sterydowe. W przypadku kataru siennego mamy do czynienia ze sterydami donosowymi w postaci aerozolu.
Jeśli objawy przeziębienia nie ustępują po tygodniu i pojawiają się co roku o tej samej porze, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż mamy do czynienia z alergią sezonową. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy specjalisty.