Astma oskrzelowa
Astma to nic innego, jak rodzaj przewlekłego zapalenia oskrzeli, którego nie wywołują wirusy ani bakterie. Często astma bywa mylona z zapaleniem oskrzeli i nieumiejętnie leczona. Podczas ataku choroby następuje skurcz oskrzeli i trudność z oddychaniem (najbardziej z wydychaniem powietrza).
Do duszności dołącza kaszel i uczucie ściskania w klatce piersiowej. Astma może rozwijać się na podłożu alergicznym, ale często jest też wynikiem zaniedbywanych lub źle leczonych chorób układu oddechowego.
Różnice między PZO a astmą
Zarówno przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli, jak i astmie, mamy do czynienia z podobnymi objawami: długotrwałym kaszlem, dusznościami, dobrze słyszalnymi świstami w oskrzelach. Jednak w przypadku astmy u chorego nie występuje gorączka.
Jeśli zaobserwujemy, że objawy pojawiają się po zjedzeniu konkretnego posiłku, po kontakcie ze zwierzętami lub tylko wiosną, można przypuszczać, że mamy do czynienia z astmą na tle alergicznym. Z kolei atak astmy oskrzelowej nieswoistej może być wywołany przez wiele czynników, m.in. emocje, leki, intensywne bodźce.
Warto obserwować reakcje swojego organizmu i nie lekceważyć przewlekłego kaszlu. Każda zignorowana i nieleczona choroba dróg oddechowych może przerodzić się w astmę lub inną poważniejszą dolegliwość.
M. Witczak