przewlekla-obturacyjna-choroba-pluc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – problem palaczy, który często jest bagatelizowany. Czym charakteryzuje się to schorzenie?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

To choroba dość podstępna, ponieważ może nie ujawniać się przez długie lata. Obturacyjne zapalenie płuc polega na zwężeniu wewnętrznej średnicy naczynia krwionośnego lub oskrzeli. Następuje zwężenie dróg oddechowych i tym samym trudności w oddychaniu. Osoba chora może mieć trudności z braniem powietrza i jego wydychaniem. Duszności, ucisk w klatce czy świszczący oddech to niektóre z najczęściej występujących objawów, przy tej chorobie płuc.

Problem palaczy

Nie od dziś wiadomo, że palenie tytoniu szkodzi zdrowiu, przyczyniając się do wielu niebezpiecznych chorób. Jedną z nich jest także przewlekła obturacyjna choroba płuc. Dym papierosowy zawiera szkodliwe substancje smoliste. To trucizna dla naszych płuc. Powoduje ona zwiększoną ilość wytwarzanego śluzu. Blokuje także ruch rzęsek, które pełnią funkcje samoczyszczące płuca. Pierwszym objawem jest zwykle kaszel oraz trudność z oddechem przy wchodzeniu po schodach czy pod górę. Niestety takie sygnały są zwykle bagatelizowane. Im więcej palimy, tym większe ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Osoby palące tytoń często są nieświadome możliwości wystąpienia tej choroby. Zdarza się, że nie mają pojęcia o jej istnieniu. Pojawiający się kaszel czy częste chrząkanie uważają za normalną rzecz. Brak wiedzy na temat choroby i regularnych badań prowadzi do jej rozwoju, a ten może trwać długie lata. Diagnoza często przychodzi, gdy trudności w oddychaniu stają się bardzo uciążliwe. Tego typu sygnały mogą pojawić się podczas wysiłku fizycznego, przy odpoczynku a nawet podczas snu. W rozpoznaniu schorzenia pomaga spirometria, gazometria czy RTG płuc.

Leczenie choroby płucproblem-palaczy

Przy początkowej fazie choroby można nie dopuścić do jej dalszego rozwoju. Podstawowym krokiem jest oczywiście rzucenie palenia i zmiana nawyków. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna pomogą w walce z chorobą. Przy zaawansowanym stadium, sytuacja wygląda nieco inaczej. Odpowiednie środki jedynie wydłużą nasze życie. W leczeniu stosuje się leki wykrztuśne oraz tlenoterapię. Skrajnością jest leczenie chirurgiczne, czyli przeszczep płuc lub zmiana ich objętości, co ma na celu ułatwić oddychanie.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to poważne schorzenie, które może rozwinąć się u każdego palacza. Zdrowie jest czymś niezwykle cennym, dlatego zanim sięgniemy po kolejnego papierosa, dobrze się zastanówmy, czy warto go odpalić.