Faza destrukcji i przemodelowania ściany oskrzeli
Faza destrukcji i przemodelowania struktury ściany oskrzeli jest wymieniana jako ostatni etap zapalenia alergicznego. Równolegle zmniejsza się światło oskrzeli. Astmie towarzyszy patologiczne odkładanie się kolagenu tzw. „rozlana blizna”. Jednocześnie dochodzi do przerostu mięśniówki oskrzeli i jej błony podstawnej. Oskrzela, w których zaszły opisane zmiany, nigdy nie wrócą do pełnej sprawności. Chory musi przyjmować leki przez całe życie. W tym miejscu warto podkreślić rolę diagnostyki. Jeśli astma zostanie rozpoznana, zanim pojawią się złogi kolageny, a mięśniówka i błona podstawna ulegną przerostowi, może dojść do całkowitego wyzdrowienia.
Oskrzela jako narząd bogato unerwiony
Oskrzela stanowią bogato unerwioną część układu oddechowego, co przekłada się na ich kontrolowanie ich skurczu i zapewnienie drożności. Komórki „kontaktują” się między sobą i środowiskiem zewnętrznym za pomocą receptorów. W oskrzelach, które pracują prawidłowo, zachowana jest równowaga między nadmiernym skurczem a rozkurczem. Za ich prawidłowe funkcjonowanie odpowiada autonomiczny układ nerwowy, który działa niezależnie od naszej woli.
Astma jest niezwykle groźnym schorzeniem, toteż nie należy lekceważyć jej symptomów. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnych zmian, które drastycznie obniżają komfort życia chorego.