Przebarwienia skóry stanowią zmorę wielu kobiet na całym świecie. Każda z nas marzy o gładkiej cerze, która charakteryzuje się równomiernym kolorytem. Nie zawsze jednak udaje nam się spełnić nasze pragnienie. Przebarwienia skóry na twarzy, szyi, dekolcie czy rękach nierzadko odbierają pewność siebie. W naszym artykule podpowiadamy, jak się ich pozbyć.
Spis treści:
- Jak powstają plamy na skórze?
- Przebarwienia skóry a hormony
- Co powoduje przebarwienia skóry?
- Przebarwienia po trądziku
- Kosmetyki wybielające przebarwienia
- Przebarwienia słoneczne – jak im zapobiec?
Jak powstają plamy na skórze?
Jak nietrudno się domyślić, przebarwienia skóry mają wiele wspólnego z niekorzystnym działaniem promieni UV. Słońce jest zgubne dla naszej cery. Pod wpływem promieni UV nasze melanocyty produkują melaninę, czyli barwnik nadający skórze odcień, który my postrzegamy jako opaleniznę, a który de facto chroni ją przed szkodliwymi konsekwencjami opalania. Czasem jednak pigmentu powstaje zbyt dużo, ten na dodatek rozprowadza się nierównomiernie. W rezultacie na naszej twarzy, szyi czy dekolcie pojawiają się nieestetyczne przebarwienia.
Przebarwienia skóry a hormony
Plamy pigmentacyjne pojawiają się na naszym ciele wskutek działania niektórych hormonów. Szczególną rolę odgrywają dwa z nich – estrogeny i progesteron. Te żeńskie hormony płciowe, gdy występują w wysokim stężeniu, zwiększają ryzyko powstania przebarwień. W związku z tym kobiety w ciąży, panie w okresie okołomenopauzalnym, jak również kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, powinny uważać na słońce. W ich przypadku przebarwienia skóry są bardziej prawdopodobne niż chociażby u mężczyzn.
Co powoduje przebarwienia skóry?
Nie tylko tabletki antykoncepcyjne mogą powodować plamy pigmentacyjne. Te pojawiają się też u osób, które zażywają suplementy diety z dziurawca lub piją napary z tej rośliny zielarskiej. Także stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień skóry. Specjaliści ze względów bezpieczeństwa odradzają też kąpieli słonecznych osobom, które stosunkowo niedawno zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. Wprawdzie nie mamy dowodów, że opalanie w tym przypadku może doprowadzić do przebarwień skóry, ale lepiej dmuchać na zimne.
Przebarwienia po trądziku
Wiele osób walczących z trądzikiem skarży się na plamy skórne. W ich przypadku do powstania przebarwień na ogół przyczyniły się źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. Nie każda osoba, która cierpi na trądzik, zdaje sobie sprawę, że krem z kwasami czy retinoidami może uwrażliwiać skórę na słońce. W związku z tym jego stosowanie powinno iść w parze z zabezpieczaniem twarzy, szyi i dekoltu kremem z filtrem SPF 50+. Także przedłużający się stan zapalny skóry zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień.
Kosmetyki wybielające przebarwienia
Na rynku można znaleźć wiele kosmetyków wybielających przebarwienia. Niektóre z nich są bardzo skuteczne, ale zarazem niosą ze sobą skutki uboczne. Silne substancje chemiczne rozjaśniają przebarwienia, ale mogą też podrażniać skórę. Nic dziwnego, że sięgamy po naturalne sposoby rozjaśniania przebarwień. Sok z cytryny potrafi zdziałać cuda w tym zakresie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że stosując go, musimy uzbroić się w cierpliwość. Przebarwienia skóry należy przemywać sokiem z cytryny każdego dnia, rezultaty takiej kuracji pojawiają się dopiero po kilku miesiącach. Właściwości rozjaśniające posiada także sok z pietruszki oraz miód. Dla osób, którym zależy na szybkich rezultatach oraz bezpieczeństwie stosowania, opracowano naturalne kosmetyki wybielające. Nie zawierają one silnej chemii. Ponadto tutaj mamy jasno określone stężenie składników aktywnych, a stosowanie soku z cytryny wiąże się z ryzykiem, że stężenie kwasu okaże się nieodpowiednie. Naturalne kosmetyki wybielające przebarwienia zazwyczaj bazują na witaminie C, która jest nie tylko silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki i tym samym spowalnia proces starzenia się skóry, ale też wykazuje właściwości rozjaśniające.
Przebarwienia słoneczne – jak im zapobiec?
Przebarwienia słoneczne najczęściej pojawiają się podczas ekspozycji na promienie UV w godzinach 11-15. Ponadto pamiętaj, aby codziennie, niezależnie od pogody, nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym. Wiele z nas zapomina o tym kosmetyku, ponieważ zakłada, że w pochmurne dni promienie UV nie docierają do powierzchni Ziemi. Nic bardziej mylnego.