Nawadnianie jest też koniecznością i powinno stać się nawykiem – można kupić ampułko-pojemnik lub tworzyć własny roztwór soli fizjologicznej – w tym celu 1 szklankę letniej wody połącz z 1 łyżeczką soli. Niektórzy wolą dodać pół łyżeczki sody, by zmniejszyć pieczenie wywołane przez sól.
Wpływ na organizm
Zatkane zatoki powodują zapchanie ujść w policzkach, czole i brwiach, po obu stronach nozdrzy. Zdrowe zatoki są pokryte cienką warstwą śluzu, który wyłapuje pył, drobnoustroje i inne cząstki, które próbują dostać się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem.
Zmiana temperatury, alergeny w powietrzu (od roślinnych po sierść czy roztocza), palenie, przeziębienie – prawie wszystko, co powoduje obrzęk zatok, może powodować opuchliznę błony śluzowej nosa, uporczywy nieżyt zatok.
Leczenie
Niektóre leki skutecznie zwalczają problemy zatokowe – specyfiki w sprayu i pigułki mogą zmniejszyć obrzęk nosa. Ale przy użyciu sprayu do nosa dłużej niż przez 3 dni można spowodować zator i pogorszenie stanu zatok. Jeżeli bóle zatok są reakcją alergiczną to leki przeciwhistaminowe (i inne dla alergików) mogą pomóc złagodzić objawy. Tabletki przeciwbólowe mogą okazać się również skuteczne.