W okresie ciąży żadna ze stosowanych metod nie jest skuteczna w pełni.
U kobiet, u których zdiagnozowano ryzyko urodzenia alergicznego dziecka profilaktyka astmy powinna być priorytetem, w wielu zakresach –
1. planując termin porodu – warto wybrać taki okres, kiedy noworodek nie będzie narażony na wysokie stężenie alergenów wziewnych – po okresie pylenia traw i drzew oraz chwastów (optymalnie – między październikiem a lutym) i gdy występuje najmniej antygenów kurzu (latem).
2. dobierając dietę – w okresie ciąży nie powinna być pozbawiona alergenów czyli z ograniczeniem orzechów, nabiału, owoców – może to bowiem źle wpływać na zubożenie diety i stan odżywienia i matki i dziecka.
3. eliminując kontakty ze zwierzętami domowymi – gryzoniami, kotami, psami
4. rezygnując całkowicie z palenia – które wpływa bardzo niekorzystnie na rozwój płuc u noworodka i podnosi ryzyko zakażeń układu oddechowego, z których te wirusowe powodują rozwój astmy.
5. karmiąc piersią– co znacznie zapobiega wystąpieniu alergii i astmy
6. eliminując źródła roztoczy w domu – bez dywanów, zasłon, firan, kwiatów doniczkowych, materiałowych obić itp.
7. utrzymując niską wilgotność powietrza w domu
8. mechanicznie usuwając karaluchy i prusaki, mniej wspierając się chemicznym usuwaniem detergentami.
Rozwój astmy – powody
Do rozwoju astmy prowadzi – według jednej z teorii – też izolacja od środowiska i obecnych w nim alergenów i z powodu zapobiegania niektórym zakażeniom – zwolennicy tego podejścia uważają, że wczesne kontakty dzieci z alergenami zwierząt i nawracające zakażenia wirusowe zapobiegają rozwojowi alergii – teoria ta dotyczy jednak jedynie dzieci bez obciążeń genetycznych, ale też nie jest jednoznacznie potwierdzona.
Profilaktyka pierwotna dotyczy również astmy zawodowej – im wcześniej rozpoznamy i wyeliminujemy szkodliwy alergen tym szybciej cofniemy objawy astmy.
RP