Na wstępie warto wyjaśnić równice pomiędzy „antyroztoczowym pokrowcem” a „antyaleregicznym pokrowce”. Są to bowiem dwa różne terminy!
„Antyalergiczny” oznacza przede wszystkim „nie wywołujący alergii”. Czyli „antyalergiczny pokrowiec” to pokrowiec, który nie wywoła reakcji alergicznej u użytkownika. Może być uszyty z bawełny lub innego naturalnego materiału.
Z kolei „antyroztoczowy pokrowiec”, to pokrowiec, który jest „przeciwko” roztoczom. To pokrowiec uszyty z materiału, który jest barierą dla roztoczy i ich odchodów (alergenów).
Należy przy tym podkreślić, iż skuteczność barierową wobec alergenów roztoczy posiadają tylko takie materiały, w których wielkość porów jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Warto to sprawdzić przed zakupem żądając od dostawcy czy też producenta przedstawienia certyfikatów lub wyników badań, które to potwierdzą.
Wielkość porów materiału Evolon® – z którego są uszyte pokrowce antyroztoczowe SOVA – waha się w granicach od 1 do 5 mikrometrów, co sprawia, że barierowość wyrażona stopniem zatrzymywania alergenów roztoczy kurzu domowego jest nie mniejsza niż 97% dla cząstek o średnicy 1,0 mikrometra, a przepuszczalność pary wodnej jest nie mniejsza niż 20,0 l / (dm2 * min). Stawia to Evolon® na wysokiej pozycji wśród materiałów barierowych na świecie. Dodatkową zaletą Evolon® jest możliwość dowolnie częstego prania w temperaturze do 95°C.