Alergie to coraz większy problem. Pewnie niektórzy zastanawiają się jak wygląda profilaktyka alergii – czy w ogóle jest możliwa?
Chyba mam alergię…
Liczba alergików wciąż rośnie, czego przyczyną są uwarunkowania środowiskowe, klimatyczne i tryb naszego życia. Trudno spotkać dziecko, które nie byłoby na coś uczulone. Kilkadziesiąt lat temu nie mieliśmy takich problemów, a słowo alergie było dla wielu zupełnie obce. Współcześnie, już nikogo nie dziwią alergie na pyłki, roztocza czy inne popularne bądź nie alergeny. Odczulanie czy leki przeciwhistaminowe to pojęcia, które są znane nie tylko w branży medycznej. Czy jest jednak możliwość zapobiegania alergii i zmniejszenia liczby uczulonych?
Profilaktyka alergii
Profilaktyka to istotna kwestia przy wszystkich chorobach. Dotyczy ona także alergii. Działania zapobiegawcze są bardzo ważne, ponieważ minimalizują ryzyko i pozwalają na zdrowsze funkcjonowanie naszego organizmu. Profilaktykę alergii stosuję się ze względu na kilka aspektów- epidemiologiczny, kliniczny, psychospołeczny, etiopatogenetyczny czy też ekonomiczny. Alergie pogarszają nasze codzienne życie, przyczyniają się do rozwoju wielu chorób a to ma wpływa na kosztowne leczenie i inne następstwa. Wyróżnia się trzy rodzaje profilaktyki alergii. Pierwszą z nich jest pierwotna. Oznacza zapobieganie rozwoju uczuleń i chorób alergicznych u osób zdrowych. Druga zaś, czyli wtórna, jest skierowana do chorych. Ma na celu zahamowanie dalszego rozwój chorób. Wykorzystuje się ją przy prewencji astmy czy atopowego zapalenia skóry. Kolejną i zarazem ostatnią jest profilaktyka trzeciorzędowa. Ten rodzaj dotyczy osób z chorobami przewlekłymi. Ma zapobiegać zaostrzeniom chorób alergicznych. Elementem profilaktyki jest również odpowiednia dieta czy eliminacja czynników środowiskowych takich jak wilgotny klimat oraz zanieczyszczenia. Istotną rolę odgrywa także unikanie alergenów, co w przypadku niektórych bywa dość trudne, ale pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia uciążliwych alergii i ich objawów.
Wszelkie działania prewencyjne mogą uchronić nas przed wystąpieniem alergii i chorób z nimi związanych. Warto zadbać o odpowiednie warunki środowiska w którym żyjemy, aby w przyszłości móc funkcjonować w pełni zdrowia, bez jakichkolwiek uczuleń.
Katarzyna Antos