Osuszanie mieszkania
Jeżeli sąsiad nas notorycznie zalewa, a my nie możemy na to nic poradzić, należy odpowiednio wyremontować zalany fragment ściany. W przypadku częstych zalań nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować wilgoci – może się nawet zdarzyć, że ściana czy sufit będą tak nasiąknięta wodą, że nie będzie można zauważyć gołym okiem mniejszych zalań.
Zalecamy całkowite pozbycie się tapety czy farby w miejscu zalania i profilaktyczne nasączenie ściany środkami zabijającymi pleśń i antygrzybicznymi. Dezynfekcja jest dość uciążliwa, ale dzięki temu możemy mieć gwarancję, że po remoncie nie okaże się, że pod wszystkimi warstwami zacznie rosnąć szkodliwa pleśń.
Dezynfekcja ścian to zajęcie wymagające fachowej pomocy – nie należy przeprowadzać jej samemu, a na jej czas najlepiej nie przebywać w ogóle w mieszkaniu. Odpowiednio przygotowaną ścianę i fragment sufitu możemy spróbować zaimpregnować farbą zewnętrzną, by zminimalizować skutki przeciekania wody.
Jeśli zdarza się, że w okresie deszczowym ściany wchłaniają wilgoć z zewnątrz, możemy tak przygotować całe mieszkanie.
Jeśli mamy panele podłogowe, należy bezzwłocznie je usunąć lub odsunąć, by sprawdzić, czy pod spodem nie zebrała się wilgoć, która stanie się pożywką dla pleśni i grzybów.
Na wszelki wypadek po akcji osuszania mieszkania należy w pomieszczeniach umieścić przenośne skraplacze, które wyciągną resztki wilgoci z powietrza. Bardzo często okazuje się, że coś pozornie suche ma w sobie ukryte jeszcze spore ilości wody!