Stwierdzono, że czynniki te zmniejszają kontakt z drobnoustrojami patogennymi, które aktywują procesy przeciwzapalne, a hamują procesy proalergiczne. Uważa się, że podstawowe znaczenie w rozwoju procesów regulujących odporność i tolerancję immunologiczną na antygeny zewnętrzne mają drobnoustroje zasiedlające przewód pokarmowy. Zmiana mikrobioty jelitowej może aktywować układ immunologiczny w kierunku proalergicznym. Ponadto badania naukowe wykazały, że chorzy na alergię mają mniej zróżnicowaną mikrobiotę jelitową, niż ludzie zdrowi, dotyczy to głównie obniżenia liczebności bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.
I tutaj z pomocą przychodzą probiotyki.
Probiotyki są to żywe drobnoustroje, które podane doustnie wpływają na prawidłowy skład mikrobioty jelitowej, przez co modulują działanie układu immunologicznego. Optymalny czas stosowania probiotyków, to wiek do 2. roku życia, wtedy to kształtuje się mikrobiota jelitowa i dojrzewa układ immunologiczny.
Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiedni dobór szczepów probiotycznych. Nie wszystkie szczepy probiotyczne wykazują działanie antyalergiczne, ponadto należy stosować szczepy probiotyczne pochodzące z kraju, w którym są stosowane.
W Polsce jedynymi szczepami probiotycznymi, które wykazują działanie antyalergiczne, pochodzą z populacji, w której są stosowane i mają badania kliniczne z udziałem polskich dzieci są trzy szczepy probiotyczne: Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919, Lactobacillus casei ŁOCK 0900 oraz Lactobacillus casei ŁOCK 0908, wchodzące w skład preparatu LATOPIC®.
Stosowanie preparatu LATOPIC® przez okres trzech miesięcy:
- znacznie poprawia przebieg atopowego zapalenia skóry u dzieci z alergią pokarmową,
- zmniejsza zaczerwienienie, świąd i suchość skóry.
- zwiększa rozwój tolerancji na białka mleka krowiego,
- zmniejsza częstość zachorowań na spastyczne zapalenie oskrzeli
- zmniejsza potrzebę stosowania leków przeciwhistaminowych.
Więcej odpowiedzi na pytania związane z preparatem LATOPIC® znajdziesz na stronie produktu