W niektórych przypadkach alergii można zastosować metodę diagnostyczną, którą jest próba prowokacyjna – jakie są jej wady?
Testy alergiczne
Testy alergiczne są najczęściej wykorzystywane w diagnostyce alergii. To pewna i szybka metoda, która pozwala na zbadanie określonych alergenów. W alergologii wykorzystuje się różne rodzaje testów. Wśród nich znajdziemy testy skórne i z krwi, które są najbardziej popularne oraz testy oparte na próbie prowokacyjnej. Takie metody diagnostyczne są stosowane zarówno u dzieci jak i osób dorosłych.
Próba prowokacyjna – jakie są jej wady?
Testy prowokacyjne nie są zbyt popularną metodą badania alergii. To przydatny sposób przy alergiach IgE niezależnych. Dlaczego próba prowokacyjna jest bardzo rzadko stosowana przez lekarzy? Prowokacja polega na ekspozycji na dany alergen. W praktyce wygląda to tak, że doprowadza się do kontaktu pacjenta z alergenem, np. przez użądlenie prze owada. Próba prowokacyjna jest niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do groźnych i silnych reakcji alergicznych a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Wstrząs może zakończyć się tragicznie. Tego typu testy najlepiej przeprowadzać w bezpiecznych warunkach szpitalnych. Próba prowokacyjna może wzmocnić reakcje alergiczne i ogólne uczulenie na dany alergen. Nie jest to także porównywalna oraz dostatecznie obiektywna metoda. Osoby poddane badaniu mogą czuć lęk czy strach, a takie emocje również mogą zwiększać objawy alergii, co w rezultacie da nie do końca trafne wyniki. Występują także przeciwwskazania do poddania się próbie prowokacyjnej. Jej wykonanie odradza się kobietom w ciąży, osobom z ostrymi chorobami przewlekłymi oraz tym, którzy stosują leki z grupy betablokerów. Takie testy wymagają odpowiedniego przygotowanie, co może być uciążliwe dla pacjenta. Należy odstawić leki oraz używki, takie jak alkohol oraz monitorować reakcje organizmu. Przed wykonaniem próby prowokacyjnej zaleca się także wykonanie badań, szczególnie jeśli są to testy doskrzelowe. Czas badania jest ustalany przez lekarza, który musi monitorować stan pacjenta i szybko reagować w razie pojawienia się niepokojących objawów.
Próba prowokacyjna budzi kontrowersje ze względów bezpieczeństwa pacjentów. Jej stosowanie niesie ze sobą wysokie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, które mogą być bardzo szkodliwe dla osoby poddanej testom. Taka metoda diagnostyki uczulenia musi być przemyślana i dokładnie skonsultowana z lekarzem alergologiem.