Jej nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego badacza, który w 1963 roku jako pierwszy ją zaproponował i przeprowadził. Polega ona na wykluczeniu z diety na okres 2-3 tygodni tych produktów, które podejrzewane są o powodowanie uczulenia.
W tym czasie należy dokładnie rejestrować zmiany w objawach. Jeśli po wyeliminowaniu niektórych składników uzyska się zmniejszenie objawów, można podejrzewać alergię na któryś z wyeliminowanych pokarmów.
Diagnoza alergia
Jeśli dolegliwości nie ustępują świadczy to o niewłaściwym podejrzeniu uczulających składników i zamiast nich eliminuje się inne, aż wykluczenie przyniesie pożądany efekt w postaci wygaśnięcia objawów.
Następnie powraca się do poprzedniego sposobu odżywiania, jednocześnie bacznie obserwując zachowanie organizmu, a szczególną uwagę poświęca się nawrotom objawów, temu jak często się powtarzają i jak są odtwarzane.
Taka próba przeprowadzana jest pod okiem specjalisty alergologa, który na jej zakończenie ocenia ją na podstawie wywiadu i przeprowadzanych badań, np. testów skórnych.
W związku z potężną ilością rodzajów produktów spożywczych, które są przez nas jedzone, wyróżnia się czasem dwanaście grup pokarmów, kategoryzowanych ze względu na zawierane przez nie alergeny, dzięki czemu znacznie łatwiej jest rozdzielić składniki, które można eliminować wtedy grupowo.
BZ