Prezerwatywa to najczęściej stosowany sposób zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową czy niechcianą ciążą. Najpopularniejsze są te wykonane z naturalnego lateksu, które w większości przypadków sprawdzają się świetnie, ale co zrobić, gdy lateks wywołuje reakcję alergiczną? Postawić na prezerwatywy bezlateksowe!
Pamiętaj, że alergia na prezerwatywy z lateksu nie oznacza rezygnacji z bezpiecznego seksu, dlatego dziś przedstawiamy alternatywę – prezerwatywy z nielateksowego poliuretanu.
Zasady bezpiecznego seksu – zawsze miej ze sobą prezerwatywę!
Seks to obszar naszej swobody i wolności, co jednak nie znaczy, że można podchodzić do niego lekkomyślnie. Jeśli uprawiasz seks z kimś nowym, jesteś w otwartym związku lub po prostu nie masz pewności, co do statusu danej osoby pod względem chorób przenoszonych drogą płciową, zawsze używaj prezerwatywy.
Jeśli masz alergię na lateks, upewnij się, że masz przy sobie zapas prezerwatyw bezlateksowych – najlepiej sprawdzonej przez siebie marki. Unikaj używania prezerwatyw otrzymanych od innych osób, chyba że masz pewność, że nie zawierają lateksu, ale także były prawidłowo, bezpiecznie przechowywane i mają ważną datę przydatności.
Symptomy uczulenia na prezerwatywy lateksowe
Chociaż naturalny lateks pozyskiwany z drzewa kauczukowego jest bezpieczny dla zdrowia i ciała, u niektórych osób wywołuje różnego typu reakcje alergiczne. Nieprzyjemne symptomy zazwyczaj pojawiają się bardzo szybko po kontakcie z uczulającym materiałem. Czym przejawia się alergia na lateks? Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć:
- swędzenie,
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
- pokrzywkę.
Uczulenie na prezerwatywy z lateksu dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jeśli więc po stosunku występują u Ciebie nieprzyjemne objawy, to prawdopodobnie masz alergię. Co ważne, alergia może pojawić się znienacka – nawet, gdy w przeszłości lateks sprawdzał się doskonale.
Jak postępować w przypadku uczulenia na prezerwatywy lateksowe?
Jeśli odczujesz dyskomfort podczas stosunku i myślisz, że przyczyną jest prezerwatywa, natychmiast przerwij stosunek i pozbądź się prezerwatywy! Usuwając źródło podrażnienia, ograniczysz nieprzyjemne konsekwencje. Objawy powinny ustąpić samoistnie po kilku godzinach. Przemyj podrażnione miejsca delikatnym środkiem do higieny intymnej i zrezygnuj z seksu do minięcia objawów. Jeśli Twój stan się nie poprawi, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Głównym sposobem na zwalczenie alergii na lateksowe prezerwatywy jest po prostu ich unikanie. Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na lateks lub zostało ono potwierdzone przez lekarza, bezwzględnie zrezygnuj z używania kondomów z lateksu.
Deon Black z Unsplash
Szukasz alternatywy dla prezerwatyw lateksowych? Spróbuj: Poliuretanu!
Prezerwatywy poliuretanowe wykonane są z tworzywa sztucznego, skutecznie zabezpieczają przed ciążą i chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – zarówno Ciebie, jak i osobę partnerską.
Do zalet poliuretanu można zaliczyć to, że jest znacznie cieńszy niż lateks, co pozwala intensywnie doświadczać fizycznej bliskości. Poliuretan także dobrze przewodzi ciepło, więc w dotyku jest niezwykle naturalny i niweluje poczucie istnienia bariery między kochankami.
Dobierając odpowiednie prezerwatywy poliuretanowe, należy pamiętać, że są one nieco mniej rozciągliwe niż te z lateksu, dlatego warto zwrócić uwagę na rozmiar prezerwatywy – 58 mm to optymalna szerokość, która umożliwia sprawne nałożenie prezerwatywy bez ryzyka jej pęknięcia czy ześlizgnięcia się podczas stosunku.
Polecane bezlateksowe prezerwatywy
Na rynku funkcjonuje wiele marek prezerwatyw. Wybierając tę najlepszą dla siebie, warto kierować się ich jakością – potwierdzoną certyfikatami, ale także osobistymi preferencjami i komfortem użytkowania. Do najbardziej cenionych w branży i uwielbianych przez użytkowników i użytkowniczki prezerwatyw poliuretanowych należą marki:
Ceylor – szwajcarska jakość potwierdzona stuletnią tradycją, niezwykłą popularnością i wytrzymałością.
Sagami – japońskie prezerwatywy wykorzystujące łagodny w odczuciach poliuretan, dzięki któremu prezerwatywy te są numerem 1 w Japonii i sprzedawane są w 80 krajach świata.
Czy zawsze chodzi o lateks?
Zanim skreślisz ze swojej prezerwatywy lateksowe, wypróbuj różne marki, ponieważ przyczyną reakcji lateksowej może być użyty w prezerwatywach lubrykant lub środki plemnikobójcze. Wypróbuj np. etycznie produkowane i w 100% wegańskie prezerwatywy Fair Squared Sensitive Dry bez lubrykantu. Tym sposobem do nawilżenia możesz użyć swojego ulubionego lubrykantu na bazie wody i przekonać się czy rzeczywiście problemem jest alergia na lateks, czy też substancje wykorzystywane przez popularne w drogeriach marki prezerwatyw.
Gdzie kupić wysokiej jakości prezerwatywy?
Bezlateksowych prezerwatyw warto szukać w sprawdzonych i renomowanych sex shopach, takich jak feministyczno-queerowy butik erotyczny Lula Pink. W ofercie sklepu znajdziesz nie tylko bezlateksowe prezerwatywy Ceylor i Sagami, ale także najwyższej jakości wegańskie kondomy Glyde, Fair Squared oraz Einhorn.