W tradycyjnej polskiej kuchni mąka jest podstawą wielu dań. Pierogi, naleśniki, pyzy, kopytka, chleb – królują w naszej ojczyźnie. Takie potrawy stanowią wyzwanie dla osób z nietolerancją glutenu, które często rezygnują z pokarmów zawierających gluten, by uniknąć nieprzyjemnych objawów. Jednak współcześnie na sklepowych półkach znajdziesz rozwiązanie dla tego problemu. Jest nim mąka bezglutenowa. Umożliwia ona stworzenie mącznych potraw nie zawierających glutenu i jest świetnym rozwiązaniem dla osób z alergią pokarmową. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mąki bezglutenowej, koniecznie czytaj dalej!
Gluten i jego nietolerancja
Gluten jest to białko, które znajduje się w ziarnach zbóż, między innymi w pszenicy, życie oraz jęczmieniu. Mąka produkowana jest ze zboża, dlatego również w niej powszechnie występuje gluten, a co za tym idzie także w potrawach mącznych. Większa część populacji dobrze toleruje gluten, jednak dla niektórych osób spożycie glutenu wiąże się z nieprzyjemnymi objawami. Podłoże tych niepożądanych reakcji organizmu może być różne. Wśród chorób związanych z glutenem możemy wyróżnić:
- celiakię,
- alergię na pszenicę,
- nieceliakalną nadwrażliwość na gluten.
W tych schorzeniach zaleca się wyeliminowanie glutenu z diety. By utrzymać dietę bezglutenową, a jednocześnie nie rezygnować z ulubionych potraw warto wypróbować mąkę bezglutenową.
Rodzaje mąki bezglutenowej
Po pierwsze mąkę bez glutenu dzieli się na dwie główne kategorie: mąkę naturalnie niezawierającą glutenu oraz mąkę oczyszczoną z glutenu. Wśród mąk naturalnie bezglutenowych wyróżniamy mąkę ryżową, kukurydzianą, gryczaną, owsianą i jaglaną. Natomiast mąki oczyszczane z glutenu występują zwykle w postaci gotowych mieszanek.
Istnieje też podział ze względu na właściwości danej mąki. W tym podziale znajdziemy następujące rodzaje:
- uniwersalne mąki bezglutenowe są najlepszym zamiennikiem mąki pszennej, nadają się do większości dań, mają raczej neutralny smak. Zalicza się do nich mąkę ryżową, gryczaną, jaglaną i owsianą.
- mąki sklejające mają wysoką zawartość skrobi, dodanie za dużej ilość do ciasta, może spowodować powstanie zakalca. Zaliczamy do nich mąkę ziemniaczaną, kukurydzianą i z tapioki.
- mąki z roślin strączkowych charakteryzują się intensywnym zapachem i smakiem, mają dobre właściwości sklejające. Dobrze się sprawdzają po wymieszaniu z innymi rodzajami mąki. Do tej grupy zaliczamy mąkę sojową i z cieciorki.
- mąki z ziaren i orzechów nie powinny być używane samodzielnie, ponieważ są tłuste i ciężkie. Nie mają dominującego smaku. W tej grupy znajdziemy: mąkę kokosową, migdałową i z orzechów laskowych.
Jak widzimy mąki bez glutenu charakteryzują się dużą różnorodnością smaku, zapachu, sposobu wykorzystania, dlatego podczas zakupów oraz pieczenia i gotowania należy pamiętać, aby dopasować mąkę do przygotowywanej potrawy. Na przykład mąka migdałowa nada się do kruchych ciast, makaroników czy biszkoptów, a mąka gryczana sprawdzi się lepiej z daniami wytrawnymi.
Poza tym warto zapamiętać, że nie każda mąka wyprodukowana z roślin bezglutenowych jest w 100% mąką bezglutenową. W sklepie zwróć uwagę, czy na opakowaniu widnieje adnotacja, że produkt jest bezglutenowy. Przede wszystkim należy wybierać sprawdzone sklepy ze zdrową i ekologiczną żywnością. Na przykład w sklepie naturalniezdrowe.pl znajdziemy duży wybór wysokiej jakości produktów. Mąka bezglutenowa w naturalniezdrowe.pl nie zawiera nawet śladowych ilość glutenu, więc jest zupełnie bezpieczna dla osób z jego nietolerancją. Takich producentów warto wspierać.
Jak widać dieta bezglutenowa współcześnie nie skazuje nikogo na jedzenie samych warzyw. Nawet na takiej diecie dzięki mące bez glutenu, mimo alergii, możesz cieszyć się wypiekami i innymi mącznymi potrawami. Dlatego koniecznie zapoznaj się z ofertą mąk bezglutenowych i wypróbuj ją już dziś!
Moja córka ma alergię na gluten, więc kupujemy często mąkę kukurydzianą.
Dobrze znać właściwości różnych rodzajów mąki:)
Teraz w sklepie jest sporo rodzajów mąki bezglutenowej, da się znaleźć coś dobrego do upieczenia chleba:)
Mąki bezglutenowe mają różne właściwości, trzeba przygotować się na to, że ciasto może się nadmiernie kleić lub rozpadać.
Ja najczęściej kupuję mąkę kukurydzianą:)
Do mąki bezglutenowej trzeba się przyzwyczaić, bo ma zupełnie inne właściwości niż tradycyjna.
Dziś mąka bezglutenowa jest dostępna w wielu różnych wariantach:)
Warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne rodzaje mąki.
Warto pamiętać, że ciasto z niektórych mąk bezglutenowych może się sypać.
Mnie często wychodzą zakalce z mąk bezglutenowych.