Kult szczupłej sylwetki towarzyszy nam od dłuższego czasu. Kobiety w ciąży obawiają się zmiany wagi, ale mają świadomość, że ten czas może przysporzyć im dodatkowych kilogramów. Wiele z nich zadaje sobie pytanie – ile powinna przytyć w ciąży?
Waga kobiety w ciąży
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W jej ciele zachodzą zmiany, które są związane z rozwojem dziecka, czyli nowego życia. Wyczekiwanie na poród trwa dziewięć miesięcy, więc nic dziwnego, że ciało kobiety ulega zmianie. Wraz z kolejnymi tygodniami zarysowuje się brzuszek przyszłej mamy. Waga kobiety w ciąży zwiększa się, co jest naturalnym procesem. Nie oznacza to, że kobieta ma przytyć tyle, by nie mogła ruszyć się z łóżka. Prawidłowa waga jest kluczem do rozwoju dziecka.
Ile powinna przytyć w ciąży?
Kobiety planujące ciążę, mają błędne przekonanie, by w tym wyjątkowym okresie jeść za dwoje. Przecież w ich łonie rozwija się dziecko, które potrzebuje składników odżywczych. Owszem, potrzebuje, ale co za dużo to niezdrowo. Dlatego panie w ciąży, powinny zwracać uwagę na to co jedzą i w jakich ilościach. Zdrowa dieta to nie obżarstwo, więc o tym trzeba pamiętać, nawet w ciąży. Prawidłowy przyrost wagi to przede wszystkim racjonalne żywienie anie bezkarne objadanie się czym popadnie. Waga kobiety w ciąży to nie tylko tkanka tłuszczowa, ale wody płodowe, większa macica czy piersi. Wszystko to jest efektem przygotowania organizmu do porodu. To, ile przytyjemy w czasie ciąży, w dużej mierze zależy od naszej wagi sprzed tego okresu. Szczupłe panie mogą więc przytyć więcej, niż osoby bardziej pulchne. Przy przeciętnej wadze kobiety,u której wskaźnik BMI wynosi 19-26, liczba dodatkowych kilogramów, nie powinna przekroczyć 11-13 kg. W przypadku nadwagi, do wejściowej wagi możemy dodać maksymalnie 10 kg. Ogólnie ujmując, kobieta powinna przytyć w ciąży średnio 8 kg.
Waga w trymestrach
Ciąża nie sprawi, że nagle nasza waga się zmieni. Cały proces będzie następował stopniowo, zależnie od trymestrów ciąży. Panie, którym dokuczają mdłości, często nawet tracą na wadze, w pierwszej fazie ciąży, co nie jest dla nich korzystne. W pierwszym trymestrze, kobieta zwykle tyje do 2 kg. U niektórych kobiet, na początku waga nie ulega zmianie. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma powodów do obaw. W kolejnych miesiącach kilogramy będą przybywać. Średnio po 1,5 kg tygodniowo. W trzecim trymestrze dodatkowych kilogramów może być mniej. Na ostatnim etapie ciąży, zwykle przybywa ok. 5-7 kg. Może się zdarzyć, że w ciągu jednego miesiąca nasza waga podskoczy o nawet 5 kg, co jest sygnałem alarmowym, szczególnie jeśli zaobserwujemy puchnięcie nóg i dłoni. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem, który oceni nasz stan wagi i całego zdrowia.
Ciąża nie powinna być powodem do dyspensy w sferze odżywiania. Mając na uwadze zdrowie swoje oraz dziecka, musimy pamiętać o racjonalnym żywieniu. Dodatkowe kilogramy są czymś naturalnym, o ile mieszczą się w normach. Kobiety nie muszą obawiać się diametralnych zmian swojej sylwetki, ponieważ po ciąży z powodzeniem możemy odzyskać dawną figurę, o ile nie będziemy bezkarnie podjadać słodyczy czy innych niezdrowych przekąsek.
Katarzyna Antos