Reakcje uczuleniowe mają charakter kompleksowy. Obejmują nie tylko drogi oddechowe dzieci, ale również błony śluzowe przewodu pokarmowego i skórę. Alergia na kurz domowy może być przyczyną przewlekłych nieżytów błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz wyprysku atopowego.
Roztocza kurzu domowego i ich alergeny
Roztocza to malutkie, przypominające pająki stworzenia, które bytują i rozmnażają się w kurzu gromadzącym się w pomieszczeniach. Nie widać ich „gołym okiem”: mierzą zaledwie 0,1-0,5 mm. Lubią ciepły, wilgotny klimat – idealne dla roztocza środowisko to 25°C, wilgotność 70%.
Jeden gram kurzu może zawierać do 10 000 roztoczy. Ale to nie roztoczą są powodem uczulenia. Reakcje alergiczne wywołują odchody roztoczy, a konkretnie zawarte w nich białka. Nasilenie zaś rekcji alergicznej zależy od stężenia alergenu.
Zalecenia podstawowe
Tak jak w przypadku innych alergenów obecnych w powietrzu, nie można zupełnie uniknąć kontaktu z roztoczami kurzu domowego. Można go jednak zdecydowanie ograniczyć.
Roztocza są wrażliwe na zmiany temperatur. Zarówno temperatury bardzo niskie -20°C jak i wysokie > 55°C mogą być skuteczne w usuwaniu żywych roztoczy. Działanie temperatury musi być jednak odpowiednio długie. Na przykład, przy wymrażaniu pluszowych zabawek w zamrażarce temperatura -20°C powinna oddziaływać przez 8 h.
Postepowanie polegające na działaniu niskiej lub wysokiej temperatury zabija jedynie roztocze. Konieczne jest dodatkowo usunięcie ich alergenów poprzez pranie wodne z użyciem odpowiednich detergentów.