Poczucie niesprawiedliwości pojawia się już o małych dzieci. Nawet one wyczuwają, kiedy dorośli postępują niewłaściwie, podobnie oceniają postawę swoich rówieśników. Gdy widzą, że ktoś wymierza karę bezpodstawnie lub na kogoś krzyczy, same zaczynają wyrażać dezaprobatę. Poczucie niesprawiedliwości często towarzyszy nam też w codziennym życiu. W naszym artykule podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.
Spis treści:
- Poczucie niesprawiedliwości a praca zawodowa
- Ofiary oszustwa często nie mogą liczyć na sprawiedliwość
- Nierówne prawa w związku
- Uciążliwi sąsiedzi naruszający zasady współżycia społecznego
- Niesprawiedliwe traktowanie przez klienta
- O czym informuje nas poczucie niesprawiedliwości?
- Dlaczego warto postawić na asertywność?
Poczucie niesprawiedliwości a praca zawodowa
Poczucie niesprawiedliwości rodzi się w różnych okolicznościach. Masz świadomość, że dobrze wykonujesz swoją pracę, a twoja oferta jest konkurencyjna na rynku. Niestety, konkurencyjna firma zgarnia większość klientów. W tobie aż się gotuje, pojawia się też smutek. Masz wrażenie, że świat jest okropnie niesprawiedliwy. Choć konkurencja nie zawsze wywiązuje się z terminów realizacji, to klienci z zasobnym portfelem i tak do niej wracają, bo działa na rynku od lat. Zaczynasz wątpić, czy w ogóle dobrze postąpiłaś, zakładając własną działalność gospodarczą.
Ofiary oszustwa często nie mogą liczyć na sprawiedliwość
Bardzo też poczucie niesprawiedliwości pojawia się, gdy ktoś próbuje nas oszukać. Śmieje się nam prosto w twarz. My dysponujemy dowodami, wzywamy policję, ale słyszymy, że szkodliwość społeczna czynu jest zbyt mała, aby ktoś zajął się naszą sprawą. Co z tego, że wyłudzone dane osobowe mogły komuś posłużyć do celów przestępczych.
Nierówne prawa w związku
Twój facet często nie ma dla ciebie czasu. Woli spędzać go z kolegami lub zajmując się własną pasją. Ty umawiasz się z przyjaciółką. Gdy dobrze bawisz się w jej towarzystwie, on dzwoni z zapytaniem, czy pójdziesz z nim do kina. Odmawiasz, bo masz już zaplanowany wieczór. On zaczyna robić ci awanturę. Zwracasz mu uwagę, że sam rzadko ma dla ciebie czas, poświęca go znajomym, ty też masz prawo do wyjść. On nie przyjmuje tego do wiadomości. Czujesz, że poczucie niesprawiedliwości zyskało temperaturę wrzenia.
Uciążliwi sąsiedzi naruszający zasady współżycia społecznego
Twoi sąsiedzi mają osobliwe pomysły. Jedni trzymają śmieci na klatce schodowej, roztaczając w ten sposób fetor. Drudzy wychodzą palić papierosy na klatkę, aby nie śmierdziało im w domu. W rezultacie to ty wdychasz toksyczne substancje. Jeszcze inny sąsiad lubi się napić, gdy wraca do domu po paru głębszych, dobija się do twoich drzwi, bo pomylił je ze swoimi. Jednak gdy pewnego dnia pracujesz na laptopie i nagle włącza się reklama dźwiękowa, sąsiedzi przybiegają do ciebie, aby narobić rabanu o hałas. Odczuwasz ogromne poczucie niesprawiedliwości.
Niesprawiedliwe traktowanie przez klienta
Klient cię ponagla, oczekuje od ciebie ekspresowej realizacji usługi. Pracujesz po godzinach, aby zaspokoić jego oczekiwania. Po czym klient milknie i nie odpowiada na twoje maile. Czujesz się sfrustrowana. Doskwiera ci też poczucie niesprawiedliwości. Zastanawiasz się, dlaczego cię ponaglał, skoro sam zamilkł, gdy oddałaś projekt w tempie ekspresowym, rezygnując z odpoczynku.
O czym informuje nas poczucie niesprawiedliwości?
Poczucie niesprawiedliwości to bardzo nieprzyjemna emocja. Ma jednak do odegrania istotną rolę w naszym życiu. Pokazuje nam, że pewne rzeczy nam nie odpowiadają. To także dobra motywacja do wprowadzenia zmian w swoim życiu i uczynienia go lepszym. Może warto stawiać klientowi twarde warunki i gdy żąda ekspresowej usługi, wyceniać ją znacznie wyżej niż standardowe działania? Może kłopotliwym sąsiadom warto zwrócić uwagę o to, że naruszają normy współżycia społecznego? Może facet, z którym się spotykasz, nie jest dla ciebie i należy podjąć decyzję o rozstaniu? Jeśli ktoś próbował cię oszukać, dysponuje twoimi danymi osobowymi bez twojej zgody, a policja odmawia interwencji, może warto zgłosić sprawę do rzecznika praw konsumenckich i inspektora ochrony danych osobowych?
Dlaczego warto postawić na asertywność?
Poczucie niesprawiedliwości pokazuje nam, że czasem warto wyrazić sprzeciw, zwłaszcza gdy ktoś narusza nasze granice. Możemy też postawić na asertywność i twardo walczyć o swoje prawa. To normalne, że jest ci ciężko. Czujesz ogarniający cię smutek i bezradność. Warto jednak sobie uświadomić, że nie tylko ciebie spotyka niesprawiedliwość. Ten problem jest nieobcy nawet biznesmenom czy naukowcom. Jeśli czujesz, że przytłaczają cię negatywne emocje związane z poczuciem niesprawiedliwości, porozmawiaj z przyjaciółką. Nie tylko się wygadasz, ale też otrzymasz wsparcie. Czasem wystarczy zrozumienie drugiego człowieka, by poczuł się on znacznie lepiej.