Obraz Heiko Stein z Pixabay

Marzec to ostatni miesiąc kalendarzowej zimy i pierwszy kalendarzowej wiosny. Powoli robi się ciepło a przyroda budzi się do życia. Czekamy z utęsknieniem na ciepłe dni, letni deszcz i pachnące kwiatami powietrze. Ale czy aby napewno wszyscy oczekują wiosny ? Marzec to początek sezonu pylenia! Osoby z alergią wiedzą, iż zaczyna się czas, kiedy powinni być szczególnie czujni. Pojawiają się pierwsze symptomy alergii wziewnej. Marzec to początek sezonu pylenia a alergia wziewna dopiero się rozkręca.

Co to jest alergia wziewna?

Alergia wziewna jest reakcją immunologiczną organizmu na alergeny występujące w powietrzu, takie jak pyłki roślin, roztocza czy grzyby. Sezon pylenia roślin rozpoczyna się właśnie w marcu, co oznacza wzmożone ryzyko wystąpienia objawów alergicznych u osób uczulonych. 

Warto wiedzieć, jak radzić sobie w tym okresie oraz jak w miarę możliwości minimalizować dolegliwości związane z alergią.

Alergia wziewna – porady dla alergików

Jest kilka sposobów by ulżyć objawy alergii. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne sposoby radzenia sobie z alergią w tym ciężkim okresie. Całkowicie nie unikniemy objawów alergii ale zdecydowanie możemy je ograniczyć.

Monitorowanie poziomu pyłków

Wiele stron w internecie, aplikacji mobilnych oraz stron internetowych instytucji zajmujących się monitorowaniem jakości powietrza podaje prognozy występowania poziomów pyłków dla alergików. Warto się z nimi zapoznać. Świadomość posiadania alergia wziewna, kiedy poziom pyłków roślin wzrasta. Unikanie aktywności na świeżym powietrzu w godzinach o wysokim stężeniu pyłków, zwłaszcza rano i wieczorem z pewnością pozwoli na lepsze przygotowanie się na potencjalne objawy alergii.

Ograniczanie ekspozycji

Wyjście na zewnątrz to nie lada wyzwanie. Unoszące się w powietrzu pyłki roślin przenikają do organizmu. Aby ograniczyć kontakt z pyłkami warto założyć okulary przeciwsłoneczne oraz maseczkę. Po powrocie do domu, kąpiel i zmiana ubrania z pewnością usunie pyłki, które mogły się osadzić na skórze i ubraniu.

Czystość w domu

Dom to azyl, miejsce gdzie każdy powinien czuć się bezpiecznie. Warto wprowadzić pewne usprawnienia pomagające uzyskać czyste powietrze. Odkurzając dywany, wytrząsając poduszki i koce oraz czyszcząc powierzchnie z osadzających się tam pyłków warto korzystać z odkurzaczy z filtrem HEPA. Podobnie jak oczyszczacze powietrza pomagają w usuwaniu alergenów z powietrza. Przemywanie podłóg i powierzchni, a także pranie pościeli w temperaturze co najmniej 60°C pomoże zniszczyć roztocza.

Odpowiednia dieta

Niwelowanie dolegliwości związanych z alergią to także uzupełnienie diety w produkty bogate w antyoksydanty, witaminy C i E i minerały. Warto przyjrzeć się spożywanym posiłkom i unikać jedzenia, które może nasilać reakcje alergiczne. Pokarmy wysokoprzetworzone, sztuczne dodatki i alergeny pokarmowe warto zastąpić większą ilością warzyw, owoców, orzechów i nasion.

Konsultacja z lekarzem

Marzec to dobry czas na konsultację z lekarzem, podjęcie decyzji czy jest to odpowiedni czas na rozpoczęcie terapii lub dostosowanie dawki leków przeciwalergicznych. To dobry moment by rozważyć możliwość szczepień przeciwalergicznych, jeśli są zalecane przez lekarza.

Marzec to ostatni dzwonek !

Alergicy powinni być szczególnie czujni i podejmować środki ostrożności, aby zminimalizować wystąpienie objawów alergii wziewnej. Każda osoba może mieć inne objawy, inne reakcje na alergeny i inaczej może przechodzić ten okres. Monitorowanie poziomu pyłków, ograniczenie ekspozycji na alergeny, dbanie o czystość w domu, zdrowa dieta i konsultacja z lekarzem to kluczowe kroki, które mogą pomóc alergikom przejść przez ten okres bez większych dolegliwości. Ważne jest, aby dostosować te wskazówki do swoich indywidualnych potrzeb i zasięgnąć porady lekarza w przypadku wątpliwości lub nasilenia objawów alergii.