Po czym poznać, że ma się hemoroidy
pexels

Hemoroidy to ból w okolicach odbytu, który kojarzy się zwykle ze wstydem. Jest to problem, który dotyka sporej liczby ludzi. Wzrostowi hemoroidów sprzyja siedzący tryb życia, a także zła dieta czy zaparcia. Sprawdź, po jak powstają hemoroidy, czym są, po czym poznać, że się je ma oraz jak je leczyć!

  1. Przyczyny powstawania hemoroidów
  2. Po czym poznać, że ma się hemoroidy?
  3. Jak wygląda profesjonalne leczenie hemoroidów?

Przyczyny powstawania hemoroidów

Organizm człowieka jest naprawdę fascynującym tworem. Lata nauki nie pozwoliły odkryć jeszcze wszystkiego w 100%. Na tym etapie wiemy jednak, że w organizmie występują guzki krwawnicze, które zlokalizowane są w kanale odbytu. Nie są one zbyt wielkie, ale istnieją i w nich znajduje się pewna ilość krwi. Niestety zdarzają się takie sytuacje, kiedy tej krwi nazbiera się za dużo. Z racji tego, że jest jej więcej, to i same guzki zwiększają swój rozmiar. To właśnie te powiększone guzki nazywane są hemoroidami. Zamiennie nazywa się je żylakami odbytu.

Hemoroidy dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne można bez problemu wyczuć dłonią. Jeśli lekarz bada Cię, również może je zobaczyć po rozchyleniu pośladków. Z kolei hemoroidy wewnętrzne, jak sama nazwa mówi, objawiają się wewnątrz odbytu. Można je wyczuć, jeśli badanie będzie przeprowadzone profesjonalnie, czyli przy pomocy palców. Niestety, żylaki wewnętrzne odbytu widoczne są dopiero w momencie, kiedy choroba zyska wysoki poziom zaawansowania. A jak wiadomo, lepiej do tego nie dopuścić.

Jakie są przyczyny hemoroidów? Często jest to efekt wzrostu ciśnienia żylnego, a także zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Źle zbilansowana dieta, częste zaparcia, siedzący tryb życia — to wszystko może poważnie przyczynić się do powstawania hemoroidów lub nawrotu tej przykrej i wstydliwej choroby.

Po czym poznać, że ma się hemoroidy?

Poznanie, że hemoroidy występują w organizmie, nie jest trudne. Twoją uwagę powinny zwrócić takie objawy, jak:

  • ból odbytu, pieczenie,
  • lekki świąd oraz wydzielina, śluz,
  • krwawienia z odbytu podczas wypróżniania, uczucie niepełnego wypróżnienia.

Jeśli Twoją uwagę zwrócić któryś z powyższych objawów, koniecznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, aby otrzymać skierowanie na dalsze leczenie. Jest to bardzo istotne, aby nie doprowadzić do pogarszania się stanu pacjenta. Nieleczone hemoroidy mogą nieustannie uprzykrzać życie.

Jak wygląda profesjonalne leczenie hemoroidów?

Lekarz, który zajmuje się leczeniem hemoroidów to proktolog. Decydując się na wizytę u niego, warto przygotować się na badanie per rectum, czyli badanie odbytu palcem. Podczas takiej czynności lekarz może wyczuć zmiany wokół odbytu lub w jego wnętrzu i zarządzić postępowanie mające na celu złagodzenie objawów i wyleczenie pacjenta. Czasem ciężko jest stwierdzić hemoroidy po takim badaniu, dlatego w niektórych przypadkach zalecana jest kolonoskopia bądź anoskopia, czyli dokładniejsze badania.

Niektóre osoby, zanim udadzą się do lekarza, chętnie sięgają po leki na hemoroidy bez recepty. Czasem jest to dobra droga, aby problem się nie pogłębiał. Równocześnie warto zadbać o dietę oraz o dobre nawodnienie i aktywność fizyczną. Jeśli jednak objawy nie mijają, odbyt nadal boli i piecze, a co gorsza — pojawiają się poważniejsze symptomy — koniecznością jest zgłoszenie się do lekarza po specjalistyczne lekarstwa. Im późniejsze stadium choroby, tym dłuższe i bardziej skomplikowane leczenie jest zalecane. Niekiedy potrzebne są zabiegi, głównie w przypadku dużych zmian.