Zarodniki pleśni mogą się rozwijać praktycznie wszędzie. Przybierają formę czarnych plam, które tworzą się w ramach okiennych, na ścianach – jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio wietrzone, a występuje duża wilgotność. Pleśnie znajdują się także na rozkładającym się jedzeniu.
Gdzie i kiedy?
Każdy jest narażony na działanie pleśni w życiu codziennym, również na otwartej przestrzeni. Na przykład jesienią rozkładające się liście są najlepszym miejscem dla rozwoju zarodników. Uczulenie na pleśń trwa cały rok, ponieważ nie jesteśmy w stanie zapanować nad ich rozwojem.
Okresem wzrostu dla rozwoju pleśni jest jesień, podczas której poziom wilgoci znacznie wzrasta.
Co wywołuje reakcję alergiczną?
To właśnie zarodniki grzybów wywołują uczulenie. To mikroskopijne cząsteczki, niewidzialne ludzkim okiem, unoszące się w niebotycznych ilościach w powietrzu.
A do reakcji alergicznej dochodzi podczas kontaktu ze skórą, błonami śluzowymi nosa i oskrzeli, co powoduje objawy takie jak: katar, swędzenie oczu, wypryski skórne oraz astma:
Ukryte w domu czyli pleśnie wokół nas
W środowisku domowym miejscem kluczowym dla rozwoju różnych form pleśni jest lodówka. Nieodpowiednio czyszczona i osuszana, stanowi idealne miejsce dla rozwoju zarodników. Innymi miejscami, gdzie możemy znaleźć pleśnie, są ramy okienne, w których kondensuje się para wodna, a także pod tapetami oraz w ziemi roślin doniczkowych.
Pomieszczenia, które są narażone na dużą wilgotność to łazienka i kuchnia. Bez odpowiedniej wentylacji pleśnie moszczą się w nich jak we własnym domu, a przecież są intruzami i to niebezpiecznymi dla zdrowia.