Rządowy program 500+ cieszy się dużym zainteresowaniem. Wokół niego wciąż toczy się wiele dyskusji. Minął rok, a Ministerstwo już zapowiada planowane zmiany w programie 500+. Czego mogą spodziewać się rodzice?
Polityka prorodzinna, czyli program 500+
Kiedy nowy rząd wyszedł z pomysłem wprowadzenia programu 500+, rozpętała się prawdziwa burza. Jedni chwalili program, a inni go negowali, uważając tylko za stratę pieniędzy. Władza potraktowała program jako inwestycję w przyszłość i szansę na wzmocnienie polskiej gospodarki. Wizja otrzymania 500 złotych przez państwo, w dodatku co miesiąc, dla wielu rodziców wydała się kusząca. Niektórzy w myślach już liczyli pieniądze i widzieli twarze dzieci, które będą mogły dzięki nim rozwijać swoje pasje i talenty. Program 500+ zakłada pomoc finansową w wysokości 500 zł miesięcznie na pierwsze dziecko i każde kolejne. Nie obyło się bez frustracji społeczeństwa na temat progu dochodowego czy osób majętnych, którzy również mogą korzystać z tego typu świadczenia. Samo wykorzystanie świadczenia spotkało się z krytyką. Stąd kontrole samorządów, które miały sprawdzić, na co rodzice wydają pieniądze z programu. Osoby korzystające z funduszu 500+ podkreślały, że pieniądze pozwoliły na poprawę sytuacji materialnej i komfortu życia. Z pewnością biedniejsze rodziny zyskały szansę, która przy właściwym podejściu miała zaprocentować w przyszłości.
Mija rok, odkąd program 500+ został wprowadzony. Pojawiły się więc dane statystyczne, które dają pewnie obraz na cały projekt. Zauważono pozytywny wpływ programu na życie rodzin. Środki poprawiły nie tylko sytuację finansową rodzin, ale także bliskie relacje. Ponad połowa badanych stwierdziła, że program 500+ przyczyni się do wzrostu urodzeń w Polsce. O tzw. efekcie 500+ było równie głośno, choć eksperci większą liczbę urodzeń dzieci przypisują raczej wyżowi demograficznemu. Zmieniło się także podejście do samej polityki tego typu. Obecnie Polacy zdecydowanie pozytywniej odnoszą się do prorodzinnych działań takich jak program 500+. Po roku czasu rząd jest zadowolony ze swojego projektu, ale nie wyklucza zmian. Co takiego uległoby poprawie?
Zmiany w programie 500+
Polski rząd na razie tajemniczo wypowiada się na temat planowanych zmian. Przyszłe debaty i spotkania być może doprowadzą do szczegółowych ustaleń, o których dowiemy się wkrótce. Na chwilę obecną wiadomo, że planowane zmiany w programie 500+ mają dotyczyć kwestii formalnych. Głównie chodzi o terminy składania wniosków, co wiąże się także z świadczeniem rodzinnym i wychowawczym. Przepisy mają zostać doprecyzowane tak, by obyło się bez niejasności i ich nadinterpretacji. Ministerstwo nie zapowiedziało zmian w charakterze progu dochodowego. Jednak do końca nie wiadomo, jakie czekają nas zmiany. Rodzice z pewnością liczą ma to, że zasady programu wciąż pozostaną na tyle sprzyjające rodzinom, by każda z nich miała szansę starania się o świadczenie. W końcu chodzi o wyrównywanie szans, jak podkreślała często premier Beata Szydło. Jakikolwiek stosunek do 500+ byśmy nie mieli, każda pomoc finansowa jest dla rodziców bardzo cenna. Pozwala na zapewnienie dziecku niezbędnych warunków dla rozwoju i edukacji. Skoro 500+ ma umożliwić dzieciom dobry start w przyszłość, warto przychylnym okiem spojrzeć na program. A jak długo przetrwa, czas pokaże.
Katarzyna Antos