Pierwsza pomoc w ataku alergii

Obrzęk Quinckiego

Jest to reakcja o charakterze anafilaksji i może być wywołana przez spożyte pokarmy, zażyte leki, ukąszenia owadów, ale może też być skutkiem zaburzonego funkcjonowania tarczycy czy wynikać z dziedzicznego niedoboru inhibitora C1 esterazy. W ciągu kilku godzin rozwija się ciastowaty, bezbolesny obrzęk, zwykle w obrębie ust, języka, policzków i gardła. Zmiany pojawiają się także na powiekach, a czasami nawet i a dłoniach, stopach i genitaliach.

Ważne jest, aby w przypadku pojawienia się obrzęku Quinckiego alergik nie pozostał bez opieki. Należy wezwać pogotowie lub udać się szybko do lekarza. Jeśli już w przeszłości pojawiały się duszności, to zazwyczaj choremu przepisuje się strzykawkę z adrenaliną, której należy użyć w razie ataku.

Pierwsza pomoc w ataku alergii

Alergie na pokarm

W pewnych sytuacjach, jak np. w przypadku alergii na pokarmy, nie można przerwać reakcji alergicznej. Można jednak, w czasie oczekiwania na karetkę, porozmawiać z poszkodowanym (póki jest przytomny) i dowiedzieć się, na co jest uczulony.

W żadnym wypadku nie należy podawać poszkodowanym jakichkolwiek leków niż te, które są mu przepisane przez lekarza. Nie można też robić lewatywy bądź wywoływać wymiotów.

Sabina Sosnowska