pszczoła

Lato to czas, kiedy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. To również okres, kiedy uporczywych owadów jest najwięcej. Pierwsza pomoc po ukąszeniu owada może okazać się niezbędna nie tylko dla alergików.

Niektóre ukąszenia czy użądlenia mogą być groźne dla naszego zdrowia. Objawy bywają różne, dlatego warto poznać zasady postępowania w przypadku ataku różnych owadów.

Użądlenie pszczoły szerszenia i osy

W miejscu użądlenia przez pszczołę pozostaje jej żądło. Jest ono wyposażone w specjalne haczyki, dzięki czemu zawsze łatwo rozpoznać, kto jest sprawcą zamieszania. Użądlenie pszczoły może wywołać wstrząs anafilaktyczny, szczególnie groźny dla alergików. Taką samą reakcję może spowodować osa czy szerszeń. Jednak to użądlenie szerszenia uznaje się za najgroźniejsze.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu owada

Pierwsza pomoc polega na wyciągnięciu żądła i przemyciu miejsca letnią wodą z mydłem. Zakażenie może objawić się opuchlizną i bólem, więc należy obserwować miejsce użądlenia przez najbliższą dobę. Jeśli pojawią się trudności w oddychaniu oraz poważny obrzęk, należy natychmiast zgłosić się na ostry dyżur bądź rozpocząć reanimację, czekając na przybycie pogotowia.

Zmniejszenie objawów ukąszeń

Aby zmniejszyć objawy ukąszenia warto rozpuścić wapno i podać je do picia alergikowi, oczywiście jeśli jest przytomny. Obrzęk dróg oddechowych może zmniejszyć ssanie kostki lodu. Na świąd zaś pomoże posmarowanie miejsca użądlenia specjalnym żelem, bądź przyłożenie wilgotnego okładu.

Ukąszenie kleszcza

Kleszcz wbija się w naszą skórę, przenosząc do krwi szkodliwe substancje, mogące wywołać poważną chorobę – boreliozę. Gdy zauważymy takiego owada na naszym ciele, należy natychmiast wykręcić go ze skóry. W tym celu używamy pęsety, którą łapiemy główkę owada. Miejsce ugryzienia przemywamy wodą z mydłem. W razie potrzeby możemy udać się na pogotowie, gdzie bez problemu usuną nieprzyjaciela z naszego ciała. Gdy pojawią się jakiekolwiek objawy należy udać się do lekarza, który zleci badania pod kątem odkleszczowego zapalenia mózgu.

Atak meszek i komarówkomar

Meszki mogą przenosić choroby. Tak samo jak komary, ich ukąszenia powodują swędzenie i zaczerwienienie skóry. Takie miejsca możemy przemyć wodą utlenioną bądź posmarować je żelem na ukąszenia. Alternatywnie można również użyć roztworu sody oczyszczonej z wodą. Jeśli objawy okażą się bardzo dokuczliwe, należy zgłosić się do lekarza, który udzieli niezbędnej pomocy medycznej.