Ukąszenia owadów mogą mieć wiele objawów. Co zrobić w sytuacji, gdy jesteśmy uczuleni a ukąsi nas owad?
Szczególnie w sezonie letnim jesteśmy narażeni na liczne ukąszenia komarów, meszek, kleszczy czy pszczół. Przy alergii reakcje na jad owadów mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Dlatego warto poznać zasady pierwszej pomocy przy uczuleniu na owady.
Meszki
Owady te wydzielają ślinę, która zawiera drażniące substancje uczulające. Meszki nacinają skórę i zlizują pojawiającą się krew. W miejscach ukąszenia mogą pojawić się stany zapalne. Przy dużej ilości należy zgłosić się do lekarza. Absolutnie nie można drapać chorych miejsc, tymczasową ulgę przyniosą kostki lodu. W celach ochronnych zaleca się stosowanie na skórę olejku waniliowego, gdyż meszki nie znoszą jego zapachu.
Pszczoły, osy i szerszenie
To grupa owadów, które posiadają żądła, skrywające szkodliwy jad. Najbardziej niebezpieczny jest jad szerszenia. Po ukłuciu przez owada, toksyczna substancja przedostaje się do naszego organizmu. Obrzęk i ból może utrzymywać się nawet kilka dni. Gdy owady użądlą nas w takie miejsce jak gardło czy krtań może dojść do problemów z oddychaniem. Przy wielokrotnych użądleniach należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W przypadku alergików już jeden atak owada może skończyć się tragicznie. Miejsce użądlenia można posmarować maścią zawierającą hydrokortyzon, przyłożyć surową cebulę bądź lód.
Komary
Komary to najbardziej dokuczliwe owady. Co najgorsze, fruwają stadami, więc zwykle zostajemy ukąszeni przez nie wielokrotnie. Samice wysysają krew, wprowadzając do niej wydzielinę hamującą jej krzepnięcie. Tworzą się przez to zaczerwienienia oraz dokuczliwe i swędzące bąble. U alergików objawy mogą być nasilone, wraz z wystąpieniem gorączki. Środki przeciwuczuleniowe w formie żelów czy maści z pewnością przyniosą ulgę. Miejsca można przemywać zimną wodą lub alkohole, co złagodzi uporczywe swędzenie. Maść z hydrokortyzonem pomoże w przypadku długo utrzymujących się objawów.
Kleszcze
Kleszcze to bardzo groźne owady. Wręcz niezauważalnie i bezboleśnie atakują ludzi i zwierzęta. Najbardziej lubą delikatną skórę, dlatego często wbijają się w pachwiny czy pod pachami. Kleszcza należy usunąć w ciągu 24 godzin, ponieważ im dłużej będzie się on utrzymywał na naszej skórze, tym zwiększa się ryzyko zachorowania na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Owad ten musi być wykręcony ze skóry, w czym pomoże pęseta lub specjalne urządzenie dostępne w aptece. Jeśli nie wyciągniemy całego kleszcza należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Nie wolna też smarować go żadnymi środkami, co może spowodować przeniesienie szkodliwych chorób.
Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc
Wstrząs anafilaktyczny to bardzo niebezpieczna reakcja organizmu na jad owadów. Po użądleniu spada ciśnienie tętnicze. Pojawiają się zawroty głowy, swędząca pokrzywka i obrzęk. Osoba użądlona może mieć problemy z oddychaniem. Czasami występują również zaburzenia pracy serca i utrata przytomności. Pierwsza pomoc jest w tym przypadku niezbędna. Należy jak najszybciej wezwać karetkę i usunąć żądło. Przy nasilonych objawach zaleca się założenie opaski uciskowej ok. 10 cm nad miejscem użądlenia, przykładając do niego lód. Osoba powinna leżeć na boku, by nie zachłysnąć się w przypadku wymiotów.