Najbardziej efektywne pod względem ilości otrzymanych produktów jest drzewo pomarańczowe, z którego otrzymuje się trzy produkty destylacji o wartościach zarówno smakowych, jak i zapachowych. Uczulają one dosyć często, jednak reakcje krzyżowe zachodzące między nimi są bardzo rzadkie. Dobór właściwości zapachowych różnych olejków wymaga dużych umiejętności, a na jakość bukietu wpływa wiele czynników.
Na przykład aby uzyskać wartościowy olejek różany, kwiaty należy zebrać wczesnym rankiem i natychmiast poddać destylacji. Oprócz względów zapachowych o recepturze decydować może również technologia wykorzystania i sporządzania danego bukietu zapachowego. W skład perfum – poza olejkami eterycznymi – wchodzą wyodrębnione składniki, nazywane „syntetycznymi substancjami zapachowymi”. Wiele z syntetycznych substancji zapachowych decyduje o cenie i jakości perfum, a wiele z nich silnie uczula.
Kiedy źle znosimy kilka różnych produktów może to pozornie przypominać reakcję krzyżową, jednakże jest to wynik alergii na dany składnik. Substancje zapachowe nie są jedynie składnikiem perfum i kosmetyków, ale także tabletek od bólu gardła, leków stomatologicznych, aromatów spożywczych.
Objawy
Alergia na perfumy może wywoływać swędzenie w okolicach użycia produktu zapachowego, zmiany skórne i wykwity.
Zapobieganie
Aby zapobiec uczuleniu wywoływanym przez perfumy należy unikać kontaktu z alergenem.