Osobowość borderline to coraz częściej spotykany problem. Niestety, wiele osób wynosi z domu rodzinnego pozabezpieczny styl przywiązania i przekazuje go swoim dzieciom. W rezultacie liczba osób z borderline systematycznie się zwiększa. Warto pamiętać, że osoby borderline nie nadają się do związków.
Irracjonalna zachowania to cecha osobowości borderline
Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z osobowością borderline? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jednak zaniepokoić powinny nas dziwne, skrajne i nieprzewidywalne zachowania drugiej osoby. Ona reaguje na pewne rzeczy w zupełnie niezrozumiały sposób. Poniżej podamy kilka przykładów i wyjaśnimy, dlaczego nie da się stworzyć związku z osobami borderline.
On o ciebie zabiega, gdy go pokochasz, ucieknie
Mężczyzna borderline może początkowo o nas zabiegać. Gdy jednak poczujemy przy nim to coś i same zaczniemy wychodzić z propozycją randek, odepchnie nas z całą mocą. Może wtedy nam oznajmić, że spotyka się z inną, ma już dziewczynę lub przespać się z pierwszą, lepszą, która się nawinie.
Prosi o kontakt, a potem nie odpisuje
On mówi ci, żebyś czasem się do niego odezwała. Ty do niego piszesz, a on milczy, chociaż rzekomo pragnął kontaktu. Może też sam zacząć rozmowę, ale się wystraszyć tego, że normalnie mu odpisałaś i niespodziewanie zamilknąć.
Sam proponuje spotkanie, które odwołuje
On sam zabiega o spotkanie, ty się na nie zgadzasz bez problemu, jemu wydaje się to przerażające i szuka wymówki, aby wymiksować się z randki w ostatniej chwili. Gdy mówisz mu o swoich uczuciach, twierdzi, że nie czuje nic, że to, co się wydarzyło między wami, to był błąd.
Mechaniczny seks i ucieczka przed bliskością
Osoby borderline mogą cię też ignorować, gdy sama złożysz im wizytę. Uznają, że naruszasz ich strefę intymną, więc są zdystansowane emocjonalnie. Seks jest dla nich zbyt więziotwórczy, więc po każdym stosunku, milczą przez wiele miesięcy, aby się emocjonalnie oddalić. Akt erotyczny jest dla nich pozbawiony czułości, a po wszystkim ulatniają się z łóżka lub mieszkania. Mogą też utrzymywać równolegle kontakty seksualne z wieloma partnerami, aby uniknąć zaangażowania.
Osoby borderline boją się bliskości, dlatego gdy robi się intymnie, mogą ci zacząć wyliczać wyimaginowane wady, podkopując tym samym samoocenę.
Unikaj osób borderline zarówno pod kątem związków, jak i przyjaźni
Gdy trafisz na osobę borderline możesz przejść głębokie załamanie nerwowe, jeśli w porę nie połapiesz się, że problem tkwi wyłącznie w drugiej osobie. Ona nie jest w pełni normalna i należy się przed nią bronić. Nie da się bowiem stworzyć z nią zdrowej relacji. Twoja miłość jej nie uleczy, być może nie uda się to też psychoterapeutom. Problem tkwi bowiem zbyt głęboko. Z osobami borderline nie da się nie tylko stworzyć rodziny, ale też przyjaźnić. Nawet normalna koleżeńska relacja pełna życzliwości stanowi dla nich wyimaginowane zagrożenie.