Organizujemy ogród

Niektóre zadania trzeba wykonać wcześniej – i tak przycięcie krzewów i drzew wykonuje się zimą lub wczesną wiosną, a chwastów pozbyć trzeba się jeszcze zanim zaczną kwitnąć. Planując swój ogród pomyśl o tym, aby nie przesadzić z ilością gatunków roślin, które będą kwitnąć w różnych porach, gdyż wtedy będziesz narażony na silne stężenie pyłków przez dłuższy czas.

Można też dobrać rośliny, o które stosunkowo rzadko trzeba dbać, bo mimo wszystko – im krócej będziesz narażać się na działanie alergenów, tym lepiej.

Organizujemy ogród

Małe, ale istotne zmiany

Niewielkie odmiany w sposobie gospodarowania w ogrodzie mogą przynieść wymierne efekty. Liście i uschnięte części roślin, które opadły na ziemię musisz jak najszybciej i regularnie usuwać, ponieważ szybko zaczynają gnić. To z kolei prowadzić może do rozwoju uczulających grzybów i pleśni.

Strzyżeniem trawnika i żywopłotu musi zająć się osoba nieuczulona, podobnie jak zbieraniem ściętego siana. Staraj się unikać stosowania sztucznych nawozów, w których często nie brak uczulających środków chemicznych.

Pomyśl też, czy zamiast ściółki zapobiegającej rozwojowi chwastów nie możesz zastosować warstwy żwiru lub geowłókniny, w których nie rozwijają się grzyby. Jeśli posiadasz kompostownik, to powinien być on przykryty, by ograniczyć ilość zarodników pleśni.

Również suszenie prania w ogrodzie w czasie zwiększonej aktywności pylących roślin nie powinno mieć miejsca.

Bartosz Zubik