Prawa kobiet w ciąży obejmują standardy opieki okołoporodowej. Niestety Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany, które najprawdopodobniej wejdą w życie w nowym roku. Kobiety stracą prawa i przywileje, o które walczono przez długi czas. Opieka okołoporodowa – jakie zmiany czekają kobiety w ciąży?
Opieka okołoporodowa – co to takiego?
Nie wszystkie kobiety planujące ciążę są świadome, jakie przysługują im prawa, związane nie tylko z samym porodem, ale okresem ciąży i czasem po urodzeniu dziecka. Opieka okołoporodowa to standardy, zebrane w oficjalnym dokumencie, stworzonym przez Ministerstwo Zdrowia. Zawarte w nim prawa dotyczą praw pacjentki, przestrzegania wytycznych podczas porodu oraz innych ważnych kwestii, związanych z ciążą i opieką nad nowo urodzonym dzieckiem. O standardy walczono ze względu na komfort kobiet oraz wytyczne WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. W 2007 roku, ówczesny Minister Zdrowia prof. Zbigniew Religa zawarł w dokumencie także zasady trójstopniowej opieki perinatalnej, obejmującej ciążę, poród oraz połóg i opiekę nad noworodkiem.
Standardy oficjalnie obowiązują do 31 grudnia 2016 roku. Bez względu na to, jak przebiega ciąża, w jakim wieku jest kobieta i czy jest samotną matką czy też nie, ma prawo, do opieki podczas ciąży i po urodzeniu dziecka. Służba zdrowia powinna przestrzegać swoich obowiązków, względem ciężarnej, co jest jasno określone w rozporządzeniu. Celem jest także utrzymanie bezpieczeństwa kobiety i dziecka. Wszelkie czynności medyczne muszą być przeprowadzane w sytuacjach, które tego wymagają, zgodnie z procedurami medycznymi. Kobieta rodząca powinna być o wszystkim informowana na bieżąco. W standardach opieki okołoporodowej znajdziemy także informacje, dotyczące połogu i laktacji. Kobiety mają pełne prawo do wizyt domowych położnej, które są finansowane przez NFZ, co pozwala nauczyć się prawidłowej opieki nad dzieckiem. Wizyty położnej to okazja do zdobycia cennej wiedzy, także praktycznej, a nie wszystkie panie wiedzą, że mogą bezpłatnie z nich skorzystać. Niestety rząd postanowił zmienić wypracowane przez lata prawa i powrócić do dawnych metod, które nie mają związku z godnym i humanitarnym traktowaniem pacjentek.
Jakie zmiany czekają kobiety w ciąży?
Do tej pory, kobieta w ciąży otrzymywała wsparcie w laktacji, komfort podczas porodu i wiele innych praw. Zmiany w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia wskazują na to, że wszelkie dotychczasowe standardy będą zależały tylko od szpitala i jego personelu. To lekarz będzie decydował, co może kobieta rodząca, a co nie. Zmiany dotyczą też prawa do składania skarg, ponieważ w tej sytuacji nie będzie można odwołać się do ministerstwa. Znając polską służbę zdrowia, możemy spodziewać się zaniżenia jakości porodu i całej opieki okołoporodowej. Likwidacja standardów już spotkała się z wielką krytyką ze strony wielu fundacji i osób ze środowiska medycznego oraz przyszłych matek. Odebranie godnych warunków i prawa do opieki jest niczym zły koszmar. Zgodnie z rozwojem i socjalizacją, powinniśmy iść w dobrym, postępowym kierunku, by zwiększać standardy, a nie je odbierać. Dobro pacjentów powinno być w tym przypadku najważniejsze, niestety działania obecnego rządu pokazują, że liczy się tylko władza. Kobiety z pewnością nie odpuszczą takiego traktowania i na pewno będą walczyć o swoje prawa.
Katarzyna Antos
Dziękuję za sporo przydatnych informacji. Temat jest mi bliski 🙂