Lato sprzyja opalaniu. Gorące słońce sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Przyszłe mamy często pytają o opalanie w ciąży – czy jest niebezpieczne?
Opalanie w ciąży
Słońce jest dla każdego, o ile potrafimy z niego rozsądnie korzystać. W czasie ciąży wcale nie musimy unikać promieni słonecznych. Opalanie w ciąży jest możliwe, jeśli tylko będziemy kierowali się kilkoma ważnymi zasadami. Doskonale wiemy, że słońce wytwarza promienie UV, które są szkodliwe dla naszej skóry. Nadmierne opalanie prowadzi do poważnych zmian skórnych, także do rozwoju chorób i nowotworów, takich jak czerniak. Dodatkowo stan ciąży powoduje zwiększą wrażliwość na promienie ultrafioletowe, co może skutkować trwałymi przebarwieniami skóry. Długie godziny spędzone w upale mogą spowodować powstanie krwotoku z dróg rodnych kobiety. Słońce nie służy skórze ciężarnych. Puchną stopy, ciało intensywniej się poci, a na twarzy pojawiają się nieestetyczne pajączki.
Bezpieczne opalanie w ciąży
Kobiety w ciąży wcale nie muszą rezygnować z leniwego czasu, spędzonego na słońcu. Muszę jednak pamiętać o ważnych zasadach, dotyczących ochrony skóry i zdrowia. Zanim więc nastąpi długo wyczekiwany poród, panie mogą skorzystać z wakacyjnej pogody, ciesząc się temperaturą i pięknymi widokami.
Podstawowym elementem jest ochrona skóry. Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym, co najmniej SPF 30 to konieczne produkty, jeśli wybieramy się w ciąży na plażę. Panie powinny unikać wystawiania na słońce znamion, uszu oraz karku.
Na słońcu łatwo o przegrzanie, a co gorsza udar słoneczny. Uchroni nasz przed tym nakrycie głowy. Chusta, kapelusz czy czapka – nie zapominajmy o tego typu dodatkach. Okulary przeciwsłoneczne także się przydadzą, ponieważ czerniak atakuje nie tylko skórę, ale także nasze oczy. Chrońmy więc głowę i wzrok, przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
Podczas upałów nasze ciało potrzebuje nieco ochłody. Chwila kąpieli w morzu czy basenie dobrze nam zrobi. Podczas opalania warto spryskiwać ciało wodą termalną. Upał nie będzie wtedy tak dokuczliwy. Woda jest niezbędna naszemu organizmowi, tym bardziej, że nasz organizm częściej się poci. Nawadniajmy nasze ciało, pijąc do nawet 3 litrów wody dziennie. Dla kobiet ciężarnych, najlepsza będzie woda mineralna lub miętowa herbata. Zdecydowanie unikajmy kolorowych, gazowanych napojów słodzących.
Na plaży, czy podczas opalania w ogrodzie warto się odrobinę poruszać. Krótki spacer czy przechadzka brzegiem morza dobrze nam zrobi. Zamiast leżeć płasko na kocu, zabierzmy na plażę leżak. Kręgosłup nie będzie nas wtedy bolał.
Zrezygnujmy z opalania się w godzinach najintensywniejszego promieniowania, czyli między 11 a 15. W tym czasie przebywajmy w cieniu, dla dobra swojego zdrowia i naszego dziecka.
Katarzyna Antos