Pełne komarów lato to koszmar. Niestety, właśnie takie wakacje czekają nas w tym roku. Jest to wina wciąż ocieplającego się klimatu, który skutkuje brakiem mroźnych zim. Gdyby temperatura spadała znacząco poniżej zera, moglibyśmy spodziewać się lata bez komarów, gdyż zimno skutecznie zabija uśpione owady i utrudnia reprodukcję. Teraz jednak zimy są stosunkowo ciepłe, mrozów i śniegu brakuje, w związku z czym, gdy przychodzi chłodna i wilgotna wiosna (komary uwielbiają wilgoć), a potem ciepłe lato, roje komarów utrudniają człowiekowi życie.
Co przyciąga komary do ludzi?
Popularyzowana przez lata teoria, że komary są wielbicielami tzw. słodkiej krwi, została zweryfikowana i okazała się nieprawdziwa. Owady nie są wielbicielami żadnego smaku, ponieważ go nie czują, za to mają bardzo dobry węch oraz wyczuwają ciepłotę ciała. To właśnie pozwala im wybrać najlepszą dla siebie ofiarę do ugryzienia, gdyż czują zapach ludzkiego potu, ciepło ciała oraz dwutlenek węgla, który wszyscy wydzielamy. Natężenie wydzielania dwutlenku węgla, ciepła, jak i składniki potu różnią się u każdego człowieka, z tego powodu jedni są kąsani przez komary chętniej, a inni mniej lub w ogóle.
Pot, ciepło, waga
Jak już wspomnieliśmy każdy ma unikalne składniki potu i praktycznie nie ma dwóch osób, które mają jego identyczny zapach. Skład potu zależy od bardzo wielu czynników m.in.: od diety, mikroflory skóry, stanu zdrowia. Komary wyczuwają, który pot jest dla nich najatrakcyjniejszy i do tej osoby lecą. Podobnie rzecz ma się z ciepłem ciała. Ze względu na możliwość oglądania świata w podczerwieni, komary potrafią zlokalizować osoby, których ciepłota ciała jest znacznie większa. Z tego powodu na ugryzienia mogą uskarżać się szczególnie mężczyźni, ponieważ posiadają większą masę, osoby otyłe, kobiety w ciąży, jak i ci, którzy aktualnie mają gorączkę.
Istnieje przekonanie, że można uczynić pot mniej atrakcyjnym dla komarów poprzez spożywanie dużej ilości czosnku albo jedzenie większej ilości witaminy B, lecz nie są to sposoby potwierdzone naukowo.
Jak postępować z ugryzieniami komarów?
Podczas wysysania krwi, komarzyce – bo to one kąsają – nie wypijają jej wiele, zaledwie 1-2 ml, jednak powstałe po tym bąble są bardzo uciążliwe. Po wkłuciu się w skórę komar wpuszcza do ludzkiego organizmu odrobinę swojej śliny. Dzięki niej krew nie krzepnie podczas picia. Ślina komarów zawiera białka, których część to alergeny powodujące uwolnienie histaminy w ciele, tj. reakcję obronną organizmu. Wywołuje to opuchliznę i uciążliwe swędzenie. Z tego powodu podstawową zasadą jest niedrapanie skóry w miejscu ukąszenia, nawet jeżeli swędzenie wydaje się nie do zniesienia.
Jest to ciężkie, lecz niezbędne. W przeciwnym razie może dojść do powstania ran, krwawienia i zakażenia skutkującego trudnościami w gojeniu się ukąszenia. Dorosłym osobom łatwiej jest to zrozumieć i opanować. Znacznie gorzej odczuwają to dzieci, które drapią się, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.
Świąd zazwyczaj ustępuje po kilku dniach, jednak jeżeli w czasie tych dni jest nie do zniesienia, trwa dłużej, a bąbel się powiększa, potrzebne jest wsparcie. Zamiast męczyć się, lepiej skorzystać ze sprawdzonych sposobów łagodzących uciążliwe dolegliwości.
Jak unikać ukąszenia przez komary?
Chęć uniknięcia ukąszenia przez komary jest naturalna. Aby się obronić można skorzystać z licznych środków dostępnych w sklepach. Wśród nich znajduje się brzeczek odstraszający komary poprzez wytwarzanie dźwięków podobnych do dźwięków owadów wrogich komarom. Popularne są też spirale do powieszenia w ogródku lub na tarasie oraz paski do kontaktu. Są nasączone substancją owadobójczą i mają zabijać komary znajdujące się w pomieszczeniu oraz blokować dostęp do niego kolejnym. Spirale i paski uchodzą za szczególnie skuteczne, jednak są to środki chemiczne, po których czuć niemiły zapach. Służą też do wykorzystania tylko w konkretnych miejscach. Do bezpiecznej ochrony ciała podczas letniego spaceru lepiej wykorzystać naturalny specyfik SIO® Natural.
Sposoby na ukąszenia prosto z natury
W SIO® Natural wykorzystano substancje aktywne uzyskane z naturalnych olejków eterycznych takie jak linalol, geraniol, citronellol i limonen. Stanowią one główny składnik olejków eterycznych o kwaśnym zapachu, przede wszystkim cytrynowego. Są szeroko stosowane w kosmetyce, jak i jako dodatek do środków odstraszających owady.
Komarom przeszkadza ich intensywny zapach, dlatego nie siadają na skórę pokrytą płynem o takim aromacie. Dzięki SIO® Natural można uniknąć swędzących bąbli, które prowokują do drapania się. Zaletą produktu jest też brak substancji biobójczych, przez co jest on bezpieczny dla dzieci powyżej 1. roku życia.
SIO® Natural zawiera pantenol, który ma działanie łagodzące. Pomaga niwelować stany zapalne skóry oraz nawilża naskórek, zachowując jego zdrowy wygląd. Wykorzystane w SIO® Natural olejki eteryczne wykazują działanie aromaterapeutyczne, tj. działają relaksacyjnie oraz odprężająco. Produkt jest dostępny w wybranych aptekach oraz sklepie internetowym https://ziololek.pl/produkt/sionatural-2
Sprawdzone środki na ugryzienia komarów
Jeżeli ugryzienia nie dało się uniknąć warto sięgnąć po SIO® żel po ukąszeniu, który łagodzi zaczerwienienia oraz swędzenie. Jest on doskonałym produktem dla osób o wrażliwej skórze, które odczuwają swędzenie szczególnie boleśnie. Głównymi składnikami SIO® żelu po ukąszeniu są: mentol, wyciąg z rumianku i pantenol.
Mentol jest związkiem o zdolnościach chłodzących. Przynosi szybkie ukojenie, kiedy bąble swędzą lub pieką. Jego zaletą jest również możliwość zmniejszania opuchlizny w miejscu ukąszenia. Na skórze zostaje tylko niewielki, czerwony ślad.
Łagodzący rumianek przynosi ukojenie podrażnionej skórze, szczególnie bardzo wrażliwej i skłonnej do obrzęków. Rumianek zawiera substancje przeciwzapalne potrafiące zmniejszyć opuchliznę, jak również przyśpieszyć gojenie się ran. Jest to istotne zwłaszcza dla osób reagujących silnie na alergeny zawarte w ślinie komara.
SIO® żel po ukąszeniu stosuje się miejscowo na skórę. Po rozsmarowaniu koi on podrażnione miejsce, schładza je delikatnie i tym samym przynosi ulgę, niwelując swędzenie. Żel możesz kupić w dobrych aptekach oraz sklepie internetowym https://ziololek.pl/produkt/siozel-po-ukaszeniu-2
Tekst sponsorowany
Lubię naturalne sposoby, ale nie zawsze mam do nich cierpliwość, SIO Natural ma nie najgorszy skład, chyba się na niego skuszę.
Moc olejków eterycznych wciąż jest niedoceniana, a tymczasem mogą one skutecznie odstraszyć komary. Chętnie rozejrzę się za tym produktem.
Nie wiedziałam, że olejki eteryczne mogą być tak pomocne w walce z komarami.
Cieszę się, że istnieją naturalne preparaty odstraszające komary, mam dość chemii.
Bąble po ukąszeniu trzymają się u mnie nawet dwa tygodnie i niewiele na nie pomaga. Rozejrzę się za tym preparatem odstraszającym owady.
Na pewno zapytam o te preparaty w aptece, dzisiaj akurat idę po tabletki na trawienie.
Lubię naturalne sposoby, uważam, że nierzadko są skuteczniejsze od syntetycznych.