Niepokojąca jest wysoka liczba osób chorych na astmę. Według danych dostarczonych przez TNS OBOP schorzenie to jest obecne w 4% polskich domów, co może stanowić nawet 3 miliony chorych Polaków.
Co gorsza, astma atakuje głównie ludzi młodych i stanowi najczęstszą chorobę przewlekłą wśród osób
do 29 roku życia.
Nieco mniej ankietowanych, bo około 3%, skarżyło się na alergię kontaktową, czyli różnego rodzaju wypryski, rumień lub zmiany fotoalergiczne. Są one wywołane przez środki chemiczne i kosmetyki, a głównie przez zawarte w nich substancje zapachowe i żywice.
Kompozycja zapachowa perfum zawiera około 50 składników w postaci syntetycznych substancji zapachowych, olejków eterycznych, środków konserwujących, balsamów, a każdy z nich może stanowić przyczynę uczuleń kontaktowych. Ponadto środki zapachowe mogą powodować duszność – 2% pytanych wskazało takie objawy.
W polskich domach pojawiają się również inne schorzenia alergiczne, takie jak egzema, łuszczyca,
czy pokrzywka – występują u 1% ankietowanych.
Prognozy
Niestety skłonność do alergii jest w znacznej części dziedziczona. Fakt ten oraz warunki, w jakich żyjemy powodują, że liczba alergików będzie nadal rosła. Szacuje się, że w 2020 roku około 50% populacji w krajach wysoko rozwiniętych będzie miało alergię.
Zdaniem prof. dr hab. n. med. Jerzego Kruszewskiego – kierownika Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie, krajowego konsultanta do spraw alergologii, może dojść do takiego momentu, w którym osób zapadających na alergię będzie więcej od tych, którzy tej przypadłości nie mają.
Źródło – Jelp