Na zlecenie marki JELP, instytut badawczy TNS OBOP przeprowadził analizę sytuacji w Polsce.
W ankiecie wzięły udział 1002 osoby w wieku powyżej 15 lat. Okazało się, że odsetek alergików w naszym kraju należy do najwyższych na świecie. Z badań TNS OBOP wynika, że 30% polskich gospodarstw domowych boryka się z astmą lub innymi schorzeniami alergicznymi. Wyniki są martwiące tym bardziej, że alergików wciąż przybywa, bo stale rośnie liczba alergenów.
Nadmiar nowinek w naszym otoczeniu
Stajemy się uczuleni na coraz większą liczbę substancji, a ciągle produkuje się nowe związki, na które nasze organizmy nie są jeszcze uodpornione. Liczba produktów, która w tym momencie jest obecna na rynku przekracza możliwości adaptacyjne ludzkiego ustroju. Nie mogąc się zaadaptować, nasz organizm w obronie tworzy antyciała – i w ten sposób powstaje alergia.
Alergie wśród Polaków
Według wyników badań TNS OBOP najwięcej osób choruje na alergię pyłkową. Problem ten pojawia się
u 11% ankietowanych – kichanie, kaszel, wodnisty katar, a w poważniejszych przypadkach zapalenie spojówek, duszności i zaostrzenie zmian skórnych. Reakcje te występują głównie sezonowo, w okresie kwitnienia uczulającego gatunku, a czasem całorocznie – np. przy alergii na kurz.
Uczulenie na kurz jest drugim z najczęściej spotykanych problemów alergicznych w Polsce – występuje u 8% pytanych.
Także alergia pokarmowa jest coraz częstszym zjawiskiem, które obecnie występuje w 4% polskich domów.
Uznaje się ją za pierwszy kliniczny sygnał odziedziczonej skłonności do uczuleń. Około 90% zachorowań przechodzi po kilku miesiącach lub latach. Niestety w pozostałych przypadkach objawy można jedynie zaleczyć, ale alergikiem pozostaje się przez całe życie.
Wyniki badań TNS OBOP wskazują, że podobna liczba Polaków boryka się z alergią na sierść
(4% ankietowanych). Reakcja uczuleniowa jest wywoływana także przez złuszczony naskórek i ślinę zwierząt. Na szczęście wrażliwość tego typu nie oznacza całkowitego zakazu posiadania pupila w domu. Obecne leczenie pozwala pogodzić jego obecność z dobrym samopoczuciem alergika. Zaleca się jednak częstsze sprzątanie, odkurzanie, częstsze mycie zwierząt, a także nie wpuszczanie pupila do sypialni osoby chorej.