Wielokrotnie naukowcy próbowali odczulać na pokarmy tak, jak się odczula przy nieżytach wiosennych. Często jednak okazywało się to nieskuteczne, a nawet wywoływało pokrzywki i inne niepokojące objawy.
Alergia pokarmowa przebiega nie tylko w układzie pokarmowym, ale i w nosie, gardle, płucach i skórze – wszędzie tam, gdzie przeciwciała IgE działają w komórkach tucznych, uwrażliwiając tkanki na alergen.
A gdy ten alergen ponownie trafi do organizmu – komórki tuczne uwolnią histaminę, co doprowadzi do obrzęków, wysypki czy kurczy żołądka.
Odczulanie przy alergii pokarmowej jest testowane w formie doustnej, co pozwala złagodzić objawy, wytwarzając tolerancję na alergen. Jak jest w przypadku alergii na orzeszki ziemne? W Stanach uczulonych na fistaszki jest ponad 1,8 mln osób, u nas znacznie mniej, ale lepiej na nie uważać, tym bardziej, że dodawane sa powszechnie nie tylko do słodyczy, ale i gotowych dań obiadowych czy ostatnio – sosów do mięs.
Mąka fistaszkowa
Leczenie polega na podawaniu alergikom rosnącej dawki mąki fistaszkowej – od równowartości 1/1000 orzeszka aż do 1 fistaszka dziennie. To jednak nie pozwala wciąż na bezkarne jedzenie snickersów czy orzeszków solonych. Mąka fistaszkowa jednak jest bazą do szczepionki – z białkiem zmienionym tak, by nie wywoływało reakcji alergicznych.
Proszek jajeczny
Odczulanie dzieci z alergią na jajka metodą doustną – podając proszek jajeczny – też przyniosło złagodzenie objawów. Taką metodę stosuje się co najmniej 2 lata i w tym czasie udaje się wytworzyć tolerancję na jajka.
Podejmowanie odczulania przez alergologów jest ważne, gdyż to właśnie alergia pokarmowa na jaja i orzeszki (oraz mleko) jest najczęstszą alergią u dzieci, doprowadzania nawet do całkowitego zatkania dróg oddechowych i wstrząsu anafilaktycznego. Na szczęście większość dzieci z alergią przy zmianie diety wyrasta z niej do 6 roku życia (najwięcej – z alergii na mleko).